Zprávy → Ostatní sporty24. září  2016 v 14:30  

Basketbalová liga začíná s novými pravidly. Mají nahrávat soupeřům Nymburka

Basketbalisté Nymburka vyhráli už 13 titulů v řadě - Foto: Michal Jurman

Basketbalisté Nymburka vyhráli už 13 titulů v řaděFoto: Michal Jurman

Některé fanoušky basketbalu jeho dominance těší, jiní ji berou jako samozřejmost a další štve. Nymburk je v domácí ligové soutěži bezkonkurenční. Vyhrál posledních 13 sezon a velkým překvapením by bylo, kdyby se tak nestalo i v té nové, dnes startující. A to i přes její aktualizovaný formát, který má šance soupeřů středočeského suveréna posílit.

„Už je to dlouho. Nikdo si pořádně nepamatuje, kdy to vyhrál někdo jiný. Jako úspěch se bere dostat se do finále,“ povzdechl si Kamil Švrdlík z Pardubic. „Každý do toho jde s tím, že na 98 procent Nymburk ten titul vyhraje,“ dodává Tomáš Vyoral z Děčína. 

 

Basketbalová liga začne v novém formátu, osvětlil ho reportér ČRo Marek Augustin

Vložit na svůj web

Z jiného dresu než toho se znakem lva kustodi skvrny od šampaňského po oslavách titulu prát nejspíš nebudou. Šance ostatních týmů ale s novým formátem soutěže trochu narostly. Šest mužstev, které postoupí do první skupiny, se s Nymburkem utká ještě před play off celkem čtyřikrát. V minulé sezoně takový zápas hráli v základní části jen jeden. 

„Je to rozdíl. Občas jsme hráli s týmy z ligy a najednou přišel Nymburk zvyklý hrát Eurocup. Byl to skok a teď se nebudeme muset adaptovat. Teď jsme s Nymburkem hráli semifinále a v prvním zápase jsme si zvykali na tempo a rytmus hry. Další zápasy vypadaly líp,“ přemýšlí Kamil Švrdlík. 

Jemu, spoluhráčům z Pardubic i dalším ligovým outsiderům nahrává i změna finálové série. Její účastníci v ní vyběhnou na palubovku jen dvakrát. Doma a venku. Rozhodovat bude rozdíl ve skóre. 

„Pro outsidery je to určitě výhoda. Ve dvou zápasech je to buď, anebo. Tři zápasy proti Nymburku v sérii nevyhrajete. I pro Nymburk je to těžší na psychiku. Nesmí v ničem polevit, nebo to bude dohánět,“ předpovídá děčínský Tomáš Vyoral. Jeho tým v posledních třech finálových duelech s Nymburkem prohrál o propastných 138 bodů. 

Čtěte také: Startuje basketbalová liga žen. Češky se můžou ukázat před domácím mistrovstvím Evropy

Zatraktivnění soubojů o titul vítá i Vojtěch Hruban, jeden z mnoha reprezentantů v kádru českého mistra. „Formát je udělaný tak, aby kluci měli šanci nás porazit. Ale my to vítáme, je to výzva. Nikdo nechce hrát finále tak, že odběhá tři zápasy a ví, že když se na to nevykašle, vyhraje o dvacet a bude hotovo.“ 

Dobře je to pro Nymburk, jeho vyzyvatele a především pak pro fanoušky. Exhibiční basketbal totiž patří do Utkání hvězd a ne do závěrečných čtvrtin finálových zápasů. 

Autor:  Marek Augustin, Vojtěch Man

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace