Zprávy → Ostatní sporty6. listopadu  2016 v 18:19  

Českému ragby popřejí světové hvězdy. Reprezentace si zahraje s Barbarians

Černobílí ragbysté Barbarians - Foto:  Barbarians

Černobílí ragbysté BarbariansFoto:  Barbarians

Před rokem vyhrál novozélandský ragbista Ben Franks už podruhé v kariéře mistrovství světa a v úterý by měl hrát v Praze. V Praze se totiž v utkání proti české reprezentaci představí slavný celek Barbarians, tým s tradicí začínající v roce 1890.

„Barbarians nejsou klasickým týmem, jak ho známe. Je to výběr nejlepších hráčů, kteří jsou v danou chvíli k dispozici,“popisuje jeden z nejlepších ragbistů české historie Jan Macháček. 

Barbarian FC vznikl v Anglii, aby šířil přátelství mezi hráči ragby a podporoval všechno spojené s touto hrou - nadání, vzájemnou úctu, odvahu a vášeň.  

 

Barbarians představil Mirko Vasić

Vložit na svůj web

Poznal to i Jan Macháček, který odehrál za výběrové mužstvo v devadesátých letech dva zápasy. „Je tam hodně uvolněná atmosféra, ale zároveň je cítit zodpovědnost, aby každý hrál dobře a předvedl. To je ideální sportovní prostředí, jak by to mělo vypadat. Nejde tak moc o výsledek,“ vzpomíná. 

Barbarians mají ale pokaždé velmi silný tým, a pravidelně nastupují proti nejlepším klubům i reprezentacím. Pozvánku do mužstva dostaly v minulosti i ty největší hvězdy, třeba legendární Novozélanďan Jonah Lomu, mnoho dalších skvělých ragbistů. 

„Mohou se měřit s jakýmkoli světovým týmem. Jako kdybychom měli Harlem Globetrotters složený ze skutečných hvězd NBA,“ srovnává Jan Macháček Barbarians a známý exhibiční basketbalový tým. 

O výsledek tolik nepůjde, naštěstí pro Čechy 

Na soupisce pro utkání v Praze jsou teď třeba vítězové mistrovství světa - Novozélanďané Andy Ellis a Ben Franks, který získal s AllBlacks dvě zlata, a celá řada dalších ragbistů z elitních klubů. 

Proti podobným hráčům by si Češi za normálních okolností zahráli jen těžko. Na světový šampionát má reprezentace daleko, a v systému evropských soutěží národních týmu jsou Češi, pokud nepočítáme elitní Six Nations, až ve třetím sledu. 

„Uvědomujeme si, že nejde o výsledek. Je o to si dobře zahrát a prezentovat divákům hezké ragby. Kdyby oběma týmům o něco šlo, asi to dopadne nepříliš dobře pro českou reprezentaci,“ říká bývalý reprezentant Jan Macháček, který čeká útočný zápas v duchu fair-play. 

Utkání mezi národním týmem a Barbarians, které je součástí oslav 90 let českého ragby, se hraje na pražské Markétě v úterý večer. 

Autor:  Mirko Vasić  (mva), Vojtěch Man

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace