Zprávy → Ostatní sporty14. září  2016 v 07:27  

Česko má na paralympiádě další bronzy. Postarali se o ně stolní tenista Suchánek a atletka Berná

Hendikepovaná atletka Eva Berná získala v Riu bronz v kouli - Foto: Pavel Petr

Hendikepovaná atletka Eva Berná získala v Riu bronz v kouliFoto: Pavel Petr

Po šesti dnech má česká paralympijská výprava v Riu de Janeiru na svém kontu tři bronzové medaile. K pondělní plavkyně Běly Třebínové přidal úterý nejprve další cenný kov stolní tenista Jiří Suchánek a ve večerním programu také atletka Eva Berná, která obhájila ve vrhu koulí třetí místo z Londýna.

Medaile a vavříny z velkých soutěží – ty jsou pro každého sportovce velkou motivací. V okamžiku, kdy si je pověsí na krk, mohou přemýšlet. 

Třeba o tom, kolik úsilí je umístění na stupních vítězů stálo a jestli třeba, v případě paralympiády, už nemusí podat až nadlidský výkon k tomu, aby uspěli. Ve světě totiž i sport hendikepovaných dělají ve velké většině na profesionální úrovni. 

 

Česko získalo v úterý na paralympiádě v Riu dva cenné kovy. Získali je atletka Eva Berná a stolní tenista Jiří Suchánek

Vložit na svůj web

„Jde o to, že ve chvíli, kdy jsem se připravoval na olympiádu, tak šlo všechno pryč a stranou. Celá rodina, manželka má teď asi svatozář, protože se starala o malého a tak,“ uvedl po vyhraném zápase o třetí místo stolní tenista Jiří Suchánek, který v průběhu přípravy na Rio doma moc času netrávil. 

„Jel jsem ráno do práce, z práce rovnou na trénink, ze kterého pak domů v devět večer. To už malý spal, takže jsem ho ani nevídal. Tím, že člověk musí do práce, tak nemůžu dopoledne trénovat,“ vysvětlil český reprezentant. 

Bronzová medaile je pro něj odměnou. A zároveň příslibem pro nejbližší, že jim čas, kdy museli být sami, vynahradí. Na paralympiádě už skončil a teď si závěr her může náležitě vychutnat. U koulařky Evy Berné to není možné říct. Má před sebou ještě jeden závod, kterým je hod diskem. Přesto už hlásí splněno. 

Čtěte také: Za odměnu mě vezmou na Cukrovou homoli, říká po zisku bronzu na paralympiádě plavkyně Třebíková

„Teďka, když už mám medaili z vrhu koulí, tak si myslím, že do druhé disciplíny půjdu s větším klidem, protože jsem už něco dokázala. Buďto to vyjde, nebo ne,“ líčila Eva Berná. 

Bronz z Ria je také v jejím případě vykoupen tvrdou tréninkovou dřinou. Bez ní by jen těžko vystoupila na stupně vítězů. 

Trénovala jsem s Petrem Vrátilem každý den. V zimě jsme hodně posilovali, pak jsme hodně házeli – prostě každý den trénink,“ přiblížila atletka. 

Paralympiáda je jen jednou za čtyři roky a i tomu náročnější příprava odpovídala. 

„Ne že bychom někdy trénovali méně, ale když je paralympiáda, tak to člověka vyhecuje, aby trénoval víc než obvykle,“ dodala Eva Berná. 

Autor:  Pavel Petr  (ppe), Jakub Knoll

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace