Zprávy → Ostatní sporty28. srpna  2016 v 11:30  

Exhibice i souboj s reportérem ČRo. Alexander Choupenitch v Brně popularizuje šerm

Alexander Choupenitch - Foto: Herbert Slavík

Alexander ChoupenitchFoto: Herbert Slavík

Nejen judo chce využít chvilkové vlny zájmu po olympijských hrách v Riu. Svůj sport se rozhodl po návratu z Her blíže představit fleretista Alexander Choupenitch. Na šermířskou exhibici s mikrofonem v jedné a fleretem v druhé ruce se do souboje s českým olympionikem pustil i náš reportér.

Hotel nedaleko Sokola Brno 1 zažil netradiční podívanou. S flerety proti sobě šli Rus Dmitrij Rigin a Alexander Choupenitch. Po Hrách v Riu získává v Česku na popularitě především judo, český reprezentant se ale rozhodl zpopularizovat i šerm. 

„Plánoval jsem soustředění, protože mě děcka přemluvila, abych ho zorganizoval. Ale říkal jsem si, že musím udělat i něco pro lidi, co mají rádi šerm nebo se jim líbí. Tak jim ukazujeme nejlepší světový šerm přímo v Brně,“ vysvětluje Alexander Choupenitch. 

 

V pravé ruce fleret, v levé mikrofon. Proti Alexanderu Choupenitchovi se postavil i reportér ČRo Jan Kaliba

Vložit na svůj web

„Moji kamarádi nemají možnost přijet se na mě podívat na Kubu nebo do Paříže či Šanghaje. Takhle měli možnost vidět mě šermovat,“ dodává. 

Týden po olympijských hrách v Riu už má mnohem lepší náladu. S nejdůležitějším kláním roku se rozloučil hned po prvním souboji s Egypťanem Abuelkasimem a zněl dost zkroušeně. Doma se ale dočkal výher i podpory od rodičů, kteří s ním do Ria neodcestovali a dokonce jeho zápas nesledovali. 

„Neměli jsme nervy sedět doma u televize, a tak jsme šli do kostela se modlit. Pak nám jen telefonicky řekli, že Saša prohrál. Naše modlitby nepomohly, ale bylo to dobré. Když budeme zdraví, do Tokia už pojedeme,“ těší se otec olympionika Ivan Choupenitch. 

Spolu s kordistou Jiřím Beranem dostali po dvaceti letech český šerm na olympijské hry a 22 fleretista rozhodně hodlá svůj olympijský výsledek vylepšit. 

„Když to beru vážně, tak už vím, které chyby jsem dělal a čeho se mám vyvarovat. Svět se nezhroutil. Byl jsem tam a dal jsem do toho maximum. Teď si z toho můžu dělat už jen srandu,“ usmívá se Alexander. 

Mezitím se rozhodl svůj sport zpopularizovat. Po exhibici pozval šest dobrovolníků ochotných se nechat probodnout na krátký workshop. 

Sportovním výkonem je už obléct se do šermířského úboru. A to ještě účastníci nedostali nejdůležitější část – podvestu. „Ta je, aby to nebolelo. Vy si to užijete se vším všudy.“ 

„Byl jste někdy někdo na józe? Tak postoj je stejný jako ‚bojovník 2‘ Při výpadu se vždycky musí začít rukou,“ radí. 

Reportér ČRO Jan Kaliba sice pár výpadů odkoukal od Egypťana Abuelkasima v Riu. Choupenitchův přemožitel na Hrách ale je levák. Se základním postavením „fleret v pravé ruce, mikrofon v levé“ se tak novinář jal bránit olympionikovým výpadům. I přes urputnou defenzivu byl výsledek jasný – 0:5. 

Autor:  Jan Kaliba  (jkb), Vojtěch Man

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace