Zprávy → Ostatní sporty16. září  2016 v 16:18  

Froome, Wiggins, kdo další? Fancy Bears' mají zveřejnit terapeutické výjimky u dalších Britů

Britský cyklista Chris Froome vyhrál letošní Tour de France - Foto:  Reuters

Britský cyklista Chris Froome vyhrál letošní Tour de FranceFoto:  Reuters

Ruská skupina hackerů Fancy Bears' údajně vyvěsí záznamy o terapeutických výjimkách dalších 48 britských sportovců, kteří se zúčastnili letošních olympijských her v Riu. Podle zjištění Britského olympijského výboru ukradla data o celkem 53 britských sportovcích, kteří kvůli různým zdravotním potížím užívali jinak zakázaná léčiva.

Fancy Bears' v týdnu zveřejnili informace o 25 sportovcích, jimž bylo povoleno užívání léčiv jinak zakázaných jako doping. 

Na seznamu figurovala i česká tenistka Petra Kvitová, která měla kvůli astmatickým potížím povolení k užívání albuterolu a formoterolu. 

Ruští hackeři také publikovali data pěti z celkových 366 členů britské olympijské výpravy. Mezi nimi byli i vítězové slavného cyklistického závodu Tour de France Chris Froome a Bradley Wiggins. 

Britská antidopingová agentura (UKAD) ve čtvrtek oznámila, že seznam pěti jmen nemusí být konečný. Hackeři podle ní ze systému Adams, do kterého se nabourali, ukradli data o celkem 53 britských sportovcích. 

„Znepokojilo nás, že se někdo dostal k tak citlivým informacím,“ sdělil mluvčí Britského olympijského výboru. Sami sportovci si se zveřejněním dat hlavu nedělali. 

Froome již dříve veřejně mluvil o tom, že dostal povolení k užívání léčiv na astma, která jsou běžně zakázaná jako doping. Totéž platí i o Wigginsovi. 

„Všichni vědí, že Brad (Wiggins – pozn. autora) má astma. Není to nic nového. Zveřejnění dokumentů je jen pokusem, jak podkopat důvěryhodnost Mezinárodní antidopingové agentury,“ řekl Wingginsův mluvčí. 

Zástupci britského svazu cyklistiky věří, že je jejich sport naprosto čistý a že je stejně vnímán i mezi samotnými sportovci. 

Autor:  Radek Šamša

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace