Zprávy → Ostatní sporty30. října  2016 v 12:30  

Funkcionářům ještě ukážu, plánuje handbiker Jahoda. V Riu mu zrušili kategorii

Patrik Jahoda - Foto: Pavel Petr

Patrik JahodaFoto: Pavel Petr

Mnohonásobný mistr republiky, evropský šampion z roku 2007. Tím se mohl už v mládežnických kategoriích pochlubit Patrik Jahoda. Reprezentoval na vodních lyžích. Právě voda se mu ale v roce 2007 ve Spojených státech málem stala osudnou.

„Na soustředění s vodními lyžemi na Floridě se mi povedlo skočit šipku a zlomit si páteř. Skončil jsem na vozíku,“ vrací se zpět Patrik Jahoda. 

Poškodil si míchu a s vodním lyžováním byl konec. Ve čtrnácti letech, snad i kvůli nízkému a bezstarostnému věku, nic neviděl černě. „Jsem strašný flegmatik. V Americe jsem tehdy přemýšlel, kdo bude ve Final 4 v basketu. O zranění jsem se vlastně nijak moc nezajímal,“ vzpomíná. 

 

Příběh i plány Patrika Jahody přiblížil reportér ČRo Pavel Petr

Vložit na svůj web

K dalšímu sportu ho dostali kamarádi. Přes spinální jednotku nemocnice v pražském Motole ho zkontaktovali s lidmi, kteří mu poradili koupit si handbike. „Po přibližně roce turistického ježdění mě zlákali na závody a tam jsem se do toho zamiloval.“ 

Tvrdé tréninky 

Handbike je vlastně kolo pro vozíčkáře uzpůsobené na ruční pohon. Dnes třiadvacetiletý Patrik Jahoda začal tvrdě trénovat. Bojoval dokonce o paralympiádu v Riu de Janeiru. Do Brazílie se kvalifikoval, nakonec ale neodletěl. 

Jeho nová kategorie se na závodech objevuje poslední dvě sezony. Jedna z podmínek pro start na hrách handicapovaných sportovců ovšem je, že se musí jezdit čtyři roky. 

„Chyběla funkcionářská vůle. Funkcionáři na mezinárodním paralympijském výboru a cyklistické unii mi zrušili kategorii. Takže nejvíc postižení kluci, kteří musí fakt makat, dostali takhle zahulit,“ posteskl si Jahoda. 

Stačí vůle a trénování je radost 

Nejbližší letní paralympiáda se uskuteční v japonském Tokiu v roce 2020. O to větší motivaci po letošní neúčasti na hrách český reprezentant má. 

„Beru to tak, že funkcionářům v Tokiu ukážu. Dlouhodobý cíl je dostat se tam,“ plánuje handbiker, který ročně najede přes sedm tisíc kilometrů. „Když k tomu člověk má vůli a baví ho to, je to radost.“ 

I k radosti ale potřebuje profesionální podmínky. „Do parasportu jsem skočil pozdě a dneska už na top úrovni je to jen profesionální sport,“ říká Patrik Jahoda, který na závěr cyklistické sezony vyhrál Mallorka Handbike Tour. 

Na závodech se Patrik Jahoda setkává i s Jiřím Ježkem - Foto: Pavel Petr

Autor:  Pavel Petr  (ppe), Vojtěch Man

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace