Zprávy → Ostatní sporty17. října  2016 v 11:16  

Klečením při hymně dělí společnost. Amerického fotbalisty Kaepernicka se zastala i Navrátilová

Hráč amerického fotbalu Colin Kaepernick (7) má zastání u spoluhráčů - Foto:  Reuters

Hráč amerického fotbalu Colin Kaepernick (7) má zastání u spoluhráčůFoto:  Reuters

Zatímco ostatní při poslechu americké hymny stojí, on poklekává. Hráč amerického fotbalu Colin Kaepernick tím už několik týdnů dává najevo svůj nesouhlas s diskriminací Afroameričanů ve Spojených státech. Setkává se s velkým odporem i projevy pochopení, které teď mimo jiné vyjádřila i bývalá tenistka Martina Navrátilová.

V neděli se před stadionem Buffala Bills prodávala trika s fotografií quarterbecka San Francisca 49ers Colina Kaepernicka a nenávistnými nápisy. 

Sklapni a postav se, „Kaeperdicku“, stálo na jednom, na druhém byl zase osmadvacetiletý hráč amerického fotbalu zobrazen v hledáčku pušky. 

Sám Kaepernick přijel na stadion New Era Field v triku s portrétem Muhammada Aliho, bývalého boxera a bojovníka za lidská práva. A než rodák z Milwaukee po 350 dnech vyběhl ke svému prvnímu startu v NFL, poklekl při americké hymně. 

Quarterback San Francisca tím už několik týdnů dává najevo svůj nesouhlas s diskriminací Afroameričanů v zámoří. Má spoustu odpůrců, kteří na něj z tribun bučí a píší nenávistné vzkazy na sociálních sítích, ale i zastánce, jež jeho způsob vyjádření názoru chápou. 

„Ano, možná je to poněkud nezdvořilé. Ale sportovci jako on by měli být uznáváni za to, že vyjadřují své názory na sociální problémy – obzvlášť, když to dělají tak nenásilným způsobem jako Kaepernick,“ řekla bývalá tenistka Martina Navrátilová listu New York Times na konferenci za lidská práva na ministerstvu zahraničí Spojených států. 

O diskriminaci ví rodačka z Prahy, která v úterý oslaví 60. narozeniny, své. Komunisti ji za minulého režimu zničili život a ona sama pak dlouho bojovala s nepochopením okolí poté, co přiznala homosexuální orientaci. Teď se bývalá tenistka na twitteru vyjadřuje víc k politice než ke sportu. 


Najdi si lepší místo, vyzval Trump
 

Kaepernickovo gesto má vzhledem k blížícím se prezidentským volbám v USA velký dopad. Jak se k němu postupem času přidávají další a další odpůrci policejního násilí páchaného na Afroameričanech, vyjadřují se k protestu politici. „Možná by si měl najít zemi, která mu bude sloužit líp,“ řekl koncem srpna republikánský kandidát Donald Trump. 

Současná hlava Spojených států Barack Obama se Kaepernicka zastal s tím, že má právo vyjádřit svůj názor tímto způsobem. A quarterback San Francisca v tom hodlá pokračovat.  

„Dokud lidstvo nepochopí, že někteří mají menší privilegia než druzí a že někteří musejí neustále počítat s následky, nepřestanu s tím. Nestojím proti Americe. Miluji Ameriku a miluji lidi. Proto to dělám,“ podotkl Kaepernick. 

Právě v pondělí je to přesně 48 let ode dne, kdy se za práva Afroameričanů postavili na olympijských hrách v Mexiku atleti Tommie Smith a John Carlos.  

Když zlatý a bronzový medailista z dvoustovky přicházeli na pódium přebírat medaile, šli bez bot, aby dali najevo chudobu v USA. A když pak poslouchali hymnu, zdvihli paže, na nichž měli černé rukavice, vzhůru k nebi a sklonili hlavy. 

Autor:  Radek Šamša

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace