Zprávy → Ostatní sporty19. ledna  2016 v 16:55  

Kofein a theobromin nemohou koni pomoci, říká veterinářka k Nikasovu nálezu

Látky z Nikasova vzorku nemohou během dostihu pomoci, říká veterinářka Jana Mezerová (ilustrační foto) - Foto: Filip Jandourek

Látky z Nikasova vzorku nemohou během dostihu pomoci, říká veterinářka Jana Mezerová (ilustrační foto)Foto: Filip Jandourek

Vítězi Velké pardubické hrozí diskvalifikace. 11letý valach Nikas měl i v B-vzorku pozitivní dopingový nález. Britská laboratoř v Newmarketu analyzovala v jeho těle zakázané alkaloidy kofein a theobromin. Podle veterinářky Jany Mezerové ale ve výkonu pomoci nemohly.

Paní docentko, jak mohou právě tyto látky koním pomoci při dostihu? 

Myslím si, že ani kofein, ani theobromin koni při dostihu pomoci nemohou. A je známo, že obě látky jsou kontaminanty krmiva. 

Trenér Nikase Stanislav Popelka mluví o tom, že kůň dostal zakázané látky v krmivu, které tyto látky obsahovat nemělo. Je to možné? 

 

Na účinky kofeinu a theobrominu na koně se veterinářky Jany Mezerové zeptala Hanka Shánělová

Vložit na svůj web

Je to možné. U nás je to prokázané poprvé, ale ve světě se s pozitivními nálezy v tomto duchu trenéři a majitelé koní setkali. Kofein a theobromin jsou přítomny v mnoha látkách, třeba v kakaových bobech. Některé tyto látky se přidávají do krmných směsí pro jiné druhy hospodářských zvířat. 

Ještě zhruba deset dnů před Velkou pardubickou měl Nikas negativní dopingový test. Dokrmují se koně před dostihem nějak speciálně? 

Negativní dopingový test před Velkou pardubickou nemusí nic znamenat, protože pokud jsou tyto látky kontaminanty krmiva, nikdo je do krmiva nepřidává záměrně. Šarži krmiva, kterou koně dostávali deset dní před Velkou pardubickou, mohli mít dávno zkrmenou. Těsně před dostihem už trenér mohl krmit jinou šarží. 

Určitě by nikdo záměrně nedával krmné doplňky, které nejsou určeny pro dostihové koně. 

Můžou tyto látky ohrozit zdraví koně? 

Určitě ne, protože množství, která jsou zjišťovaná jako kontaminanty, jsou minimální a neovlivňují zdravotní stav organismu. 

Čtěte také: Analýza vzorku B potvrdila doping vítěze Velké pardubické Nikase, hrozí mu diskvalifikace

Reakce výrobce krmiva

Výrobce krmiva, Troubecká hospodářská, a. s., tvrdí, že její krmivo zakázané alkaloidy neobsahovalo. Štítek na krmivu prý obsahoval všechny údaje, které měl.

„My jsme tam nic takového nedávali. Jestli je tam nějaká kontaminace, může být nějaká malá z přimíchání. Pak tam může být kontaminace z pastvy a taky nevím, čím dál se ještě krmilo. Já jsem u toho koně neseděl,“ říká Emil Gregovský, který je ve společnosti odpovědný za výrobu krmiv.

„Pan Popelka si vzal nějaké vzorky. Dal jsem mu je a potvrdil, že si je vzal. Čím krmil dál, to taky nevím,“ dodal zástupce výrobce krmiva. 

Nešťastná náhoda, ale rozhodnutí musíme respektovat, říká pořadatel Velké pardubické

„Je to velmi smutná událost. Lidsky je mi líto jak jezdce Marka Stromského, tak pana trenéra Popelky, tak majitele vítězného koně. Ale rozhodnutí je a musí se respektovat. Jako Dostihový spolek budeme muset požádat o vrácení čestných cen, které byly předány při dekorování. Případně se bude muset udělat náhradní dekorování,“ říká ředitel Dostihového spolku Michael Skalický.

Věříte prohlášení trenéra Stanislava Popelky, že se nepovolené látky dostaly do těla koně stravou, která žádné takové látky obsahovat neměla?

Trenéra Popelku znám a považuji ho za velmi slušného a čestného člověka. Navýšení bylo opravdu stopové, takže osobně věřím tomu, že to byla velmi velmi nešťastná náhoda.

Je pro vás důležité, že se jedná o látky, které nejsou typickým dopingem. Trenér tvrdí, že výkon Nikase nemohly ovlivnit.

Osobně si myslím, že tyto látky takhle podané výkon ovlivnit nemohly. Nicméně rozhodnutí laboratoře je jaké je. Čísla jsou naprosto přesná a musíme je všichni respektovat.

Budete podnikat nějaké kroky? Jako Dostihový spolek se můžete cítit poškozeni.

Komunikovali jsme se všemi našimi významnými partnery na téma dopingu. Při návštěvě většiny partnerů se debata točila kolem té nešťastné situace. Všichni partneři, se kterými jsme se o tom bavili, to vnímají tak, že to byla nešťastná náhoda. Partneři s námi chtějí spolupracovat dál a nijak nezanevřeli na dostihový sport v ČR. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace