Zprávy → Ostatní sporty7. srpna  2016 v 17:28  

Mezinárodní paralympijský výbor vyloučil celou ruskou výpravu kvůli dopingu z her v Riu

Ilustrační foto - Foto:  Reuters

Ilustrační fotoFoto:  Reuters

Mezinárodní paralympijský výbor (IPC) vyloučil kvůli státem organizovanému dopingu celou ruskou výpravu z nadcházejících paralympijských her v Riu de Janeiru.

Funkcionáři tak nenásledovali rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru, který k plošnému trestu nesáhl a povolení startu jednotlivých sportovců na hrách v Brazílii nechal na jednotlivých federacích. 

Zástupci Ruska vzápětí oznámili, že se proti trestu odvolají k sportovnímu arbitrážnímu soudu CAS. Podle ruského ministra sportu Vitalije Mutka odporuje uplatnění kolektivní viny zdravému rozumu. 

„Podáme žalobu k CAS. Budeme za naše sportovce bojovat,“ uvedl Mutko pro agenturu Interfax. 

Představitelé IPC už po zveřejnění zprávy z vyšetřování Světové antidopingové agentury WADA avizovali nekompromisní přístup. 

Podle informací kanadského právníka Richarda McLarena podváděli na zimních hrách v Soči i ruští paralympionici, k výměnám pozitivních vzorků za čisté podle zprávy docházelo nejen u olympioniků. 

Čtěte také: Ministerstvo a tajná služba kryly v Soči doping ruských sportovců, uvedla WADA

„Nejsmutnější na celé situaci je to, že se nejedná o sportovce, kteří by zneužívali systém, ale o státem vedený systém, který zneužívá sportovce,“ prohlásil předseda IPC Philip Craven.  

„Jejich lačnost po slávě za každou cenu vážně poškodila integritu a pověst sportu. Naše rozhodnutí je mnohem vážnější než jen vyloučení jednotlivých sportovců,“ dodal. 

Paralympijský výbor si od McLarena vyžádal další podrobné informace a nyní zvažuje, zda formálně nepozastaví členství celému ruskému paralympijskému výboru. 

Rusko skončilo na předchozích paralympijských hrách v Londýně před čtyřmi lety druhé v pořadí národů. Do Brazílie plánovalo vyslat do bojů o medaile, které jsou na programu od 7. do 18. září, výpravu čítající 267 reprezentantů z 18 sportů. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace