Zprávy → Ostatní sporty3. září  2013 v 15:25  

Můžeme být nepředvídatelní, myslí si Veselý, který je ve Slovinsku jako doma

Jan Veselý v dějišti basketbalového ME - Foto: Michal Jurman

Jan Veselý v dějišti basketbalového MEFoto: Michal Jurman

Úvodní dva tréninky mají za sebou ve slovinském dějišti mistrovství Evropy čeští basketbalisté. V Celje Aréně pilovali dnes za zavřenými dveřmi poslední signály před úvodním zápasem na šampionátu, ve kterém se postaví proti domácímu výběru. V duelu, který bude na české straně extrémně prestižní hlavně pro jediného Čecha v NBA, Jana Veselého.

"Hodně se těším, vždyť ve Slovinsku jsem zahájil svoji profesionální kariéru. Jsem v kontaktu s mnoha lidmi, kteří by se chtěli přijít podívat. A když se nedostanou na zápas, tak chtějí jen zajít na kafe nebo na večeři," přiznává Veselý, že mu z působení ve Slovanu Lublaň zůstalo hodně přátelských vztahů, které nyní začínají během jeho příjezdu do Slovinska opět ožívat. 

V týmu z hlavního slovinského města strávil odchovanec příborského basketbalu dvě přelomové sezony své kariéry, ve kterých mu výrazně - nejen sportovně, ale i lidsky - pomohl tehdy trenér Mirsad Alilovič. O basketbalovém dění v této balkánské oblasti si Veselý udržuje do dneška detailní přehled. A to nejen o síle Slovinců. 

 

Jan Veselý o Slovinsku a basketbalovém ME

Vložit na svůj web

"Když se to tak vezme, tak země bývalé Jugoslávie jsou na mistrovství Evropy všechny. A kdyby postavili jeden tým, tak jsou hodně silní. Chorvatsko, Srbsko, Bosna i Makedonie - žádný z těchto týmů není slabý." 

A to platí i o Slovincích, kteří mají na domácím šampionátu v zemi, kde je basketbal sportem číslo jedna, snad nejsilnější výběr ve své historii. 

"Slovinci sami tvrdí, že to pro ně bude největší sportovní akce v historii. A domácí atmosféra z jejich týmu udělá nebezpečného protivníka pro všechny týmy ve skupině," je si dobře vědom významu domácího prostředí pro Slovince český trenér Pavel Budínský. 

V Celje Aréně sehrají čeští basketbalisté během šesti dnů pět utkání - Foto: Michal Jurman

V Celje Aréně sehrají čeští basketbalisté během šesti dnů pět utkáníFoto: Michal Jurman

V zítřejším večerním duelu mají ale jeho svěřenci ideální možnost favorizovaný tým zaskočit. A vlastně nejen Slovince. V šesti dnech absolvují čeští hráči hned pět zápasů a hlavně v těch úvodních mohou být pro soupeře hodně nečitelní. 

"Týmy se budou rychle střídat. A když budeme jednou hrát každý na jiné pozici a pak to v dalším zápase zase prostřídáme, tak můžeme být pro soupeře hodně nepředvídatelní," poukazuje Jan Veselý na velkou univerzálnost českých hráčů. Vždyť jak on, tak například zkušení Jiří Welsch s Lubošem Bartoněm mohou nastupovat hned na několika pozicích. 

Zda svou univerzálnost dokážou čeští hráči využít přímo na palubovce, naznačí už zítra úvodní duel. Utkání v bouřlivé atmosféře proti Slovinsku začne v devět večer a Český rozhlas o něm bude přímo z dějiště informovat. 

Autor:  Michal Jurman  (mij), Jiří Novák
Pořad: Sportžurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: sobota–neděle 18:10  |  Délka pořadu: 105 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace