Zprávy → Ostatní sporty12. září  2016 v 06:31  

Návštěvnost paralympiády předčila očekávání. Hendikepovaným sportovcům fandí Brazilci nadšeněji

Takhle zaplněné tribuny na veslařském areálu Lagoa prý na olympijských hrách nebyly. V neděli se závodilo před 6 tisící. - Foto: David Koubek

Takhle zaplněné tribuny na veslařském areálu Lagoa prý na olympijských hrách nebyly. V neděli se závodilo před 6 tisící.Foto: David Koubek

Na paralympijské hry v Riu de Janeiru se po 4 dnech soutěží prodalo víc lístků než v Pekingu - celkem milion a osm set tisíc. Tenhle víkend přitom paralympijské hry trhly riodejaneirský rekord: jak v sobotu, tak v neděli se do Olympijského parku prodalo víc vstupenek než při olympijských hrách. Pořadatelé se tak nemusí tolik bát o peníze a sportovci o skvělou atmosféru.

Od pokladen právě jdou k bráně Mara Regina Ferreira Lima a její dcera Ádila Marcele. Ádila v ruce drží pár lístků. Roztahuje je před sebou jako leporelo, ani dlouhé ruce jí nestačí. Na Olympijské hry koupila jen jeden. Důvodem není jen cena. 

Stojí do 330 korun, na olympijské hry byly 5krát dražší. Ale prý nejde jen o cenu, říká Mara. 

 

Návštěvnost na paralympiádě předčila očekávání. Nadšení jsou Brazilci i sportovci.

Vložit na svůj web

„Včera jsem to viděla v televizi a je to opravdu působivé. Jsou lidi, kteří mají nohy i ruce a pořád jen sedí, nic nedělají a jen si stěžují. A tihle? Hrají, sportují. A nějak, panečku!!!," jsou Mara a její dcera připraveny fandit. 

Ubylo cizinců i prázdných míst. Naopak přibylo žlutozelených brazilských dresů. Návštěva her v Riu spojuje i rodiny z různých koutů Brazílie. Kde jinde si udělat fotku do alba než u symbolu paralympijských her - u srdce. Třeba jako rodina Gonçalvesových ze São Paula. 

Osmiletá Ana Laura Sampaio Gonçalves říká, že hry jsou hodně poutavé. Prý v srpnu jásala u olympijského zlata a porážky Německa, nebo triumf brazilských volejbalistů. Ale paralympijské hry jsou prý něco úplně jiného. Vidět třeba někoho sportovat na vozíku, bez rukou nebo nohou, je podle ní poučné i zábavné. Celá rodina přijela do Ria na výlet. Na olympijské hry se nedostali. Ale jak říká maminka, teď vzali děti, aby se trochu poučily o životě. 

Čtěte také: Zajet dobře v Riu a zemřít. Paralympioničku trápí nesnesitelné bolesti, je připravená na eutanazii

I v hledišti to je hodně žluté. A nálada je brazilsky družná. Po závodě ve veslování se venku raduje s rodinou norská veslařka Birgit Skarsteinová, a nemůže se vymanit z obležení Brazilců, přestože skončila s bramborovou medailí. 

„Atmosféra v Riu je úžasná, podívej kolem všude těch lidí - je tu úplně plno! Myslím, že to vzrušení přeskočí úplně na všechny. Víš, že na startu je slyšet jásání davu? A to jsou tribuny kilometr daleko!" říká nadšeně závodnice. 

„Tady si musíš chránit uši," říká vesele místopředseda Norského olympijského a paralympijského výboru Oddvar Johan Jensen. 

Lepší než Olympiáda 

„Tohle je o stupeň výš. Olympijské hry byly taky fantastické. Ale tohle je něco extra," potvrzuje Jensen dojem, že diváci jsou, oproti olympijským hrám, na tribunách víc vidět, ale i slyšet. 

„Určitě bude třeba ověřit statistiky, ale myslím, že tribuny jsou zaplněné víc. A ta radost ze sportovních výkonů se nějak víc projevuje. Je to ta celková atmosféra. Bál jsem se, jestli se zopakuje úspěch paralympijských her v Londýně. A můžu říct, že se v tom pokračuje," neskrývá radost Jensen. 

Londýnský rekord Rio netrhne - tam se prodalo 2,7 milionu vstupenek. Tolik jich tady ani není dostupných. Jak ale říká spousta diváků i atletů, o statistiky v případě paralympijských her tolik nejde. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace