Zprávy → Ostatní sporty14. září  2016 v 06:45  

Nedůstojné mlácení prázdné slámy, odmítl Kreml hackerský útok na antidopingovou agenturu

Za únik dat jsou podle agentury odpovědní ruští hackeři ze skupiny Fancy Bears, která je známá také pod jménem Car - Foto: Anna Kottová

Za únik dat jsou podle agentury odpovědní ruští hackeři ze skupiny Fancy Bears, která je známá také pod jménem CarFoto: Anna Kottová

Jako nesmysl označil mluvčí Kremlu Dmitrij Pěskov obvinění, že za hackerskými útoky na databázi Světové antidopingové agentury WADA stojí Moskva. Jak agentura upřesnila, z jejího systému unikla tajná data sportovců týkající se olympijských her v Riu. Kreml popírá, že by měl s únikem cokoli společného.

Světová antidopingová agentura WADA oznámila další útok hackerů na svůj počítačový systém. Unikla z něj tajná data sportovců týkající se olympijských her v Riu. Za únik dat jsou podle agentury odpovědní ruští hackeři ze skupiny Fancy Bears, která je známá také pod jménem Car. 

Podle BBC se skupina k odpovědnosti za hackerský útok přihlásila. 

Čtěte také: Ruští hackeři napadli naši databázi, tvrdí WADA. Unikly informace o amerických sportovcích

Mezi uniklými záznamy jsou i lékařská data tenisových hvězd Sereny a Venus Williamsových nebo čtyřnásobné vítězky z Ria ve sportovní gymnastice Simone Bilesové. 

Moskva se od útoku jasně distancovala. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Pěskov prohlásil, že podobná obvinění jsou bez konkrétních argumentů jen mlácením prázdné slámy a neslouží ke cti Světové antidopingové agentury WADA. 

Podle agentury může jít o pomstu za to, že znemožnila start ruských atletů na paralympioniků na olympijských hrách v Riu. Pěskov připomněl, že hackeři často ke svým útokům využívají počítačové sítě v třetích zemích, aby tím zmátli vyšetřovatele. 

WADA nicméně trvá na tom, že do její databáze pronikli ruští hackeři ze skupiny Car. Agentura se stala terčem útoků už v srpnu, kdy hackeři napadli účet Rusky Stěpanovové, která dopingový skandál v ruském sportu pomohla rozkrýt. Útočníci se tehdy dostali například k informacím o jejím pobytu, které jsou tajné. 

Autor:  Martin Dorazín  (mdo)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace