Ostatní sporty1. září  2013 v 08:52

Ondřej Synek je opět světový šampion. Mirka Knapková vybojovala bronz

Skifař Ondřej Synek - Foto:  ČTK

Skifař Ondřej SynekFoto:  ČTK

Skifař Ondřej Synek vybojoval na světovém šampionátu v jihokorejsém Čchungdžu druhý titul mistra světa v kariéře. Po suverénní jízdě zvítězil v rychém čase 6:45,24 sekundy před druhým Kubánecem Rodriguezem a třetím Hackerem z Německa. Další česká reprezentantka Miroslava Knapková získala bronz.

Synek rozjel finálový závod podobně jako vítěznou semifinálovou jízdu. Od začátku si vytvořil mírný náskok, který průběžně navyšoval.

Nejblíže se českého skifaře držel Marcel Hacker, ten ale na posledních pěti stech metrech neodolal tempu mohutně finišujícího Kubánce Angela Fourniera Rodrigueze.

Ondřej Synek po zlatém závodě

Vložit na svůj web

"Chtěl jsem to rozhodnout už na začátku. Věděl, že tam můžu Hackera psychicky zlomit, on totiž jinak bývá v průběhu trati hodně silný, což taky byl. Pak už jsem mu moc neodjížděl, ale jemu se to nakonec moc nepovedlo. Ve finiši ho předjel i Kubánec, který pak zle dotíral i na moji loď," hodnotil závod Synek.

Pro svěřence Milana Dolečka je zlato s Čchungdžu druhým nejcennějším kovem ze světového šampionátu. Před třemi lety se radoval z titulu mistra světa na jezeře Karapiro na Novém Zélandu. Třicetiletý Synek v letošní sezóně vyhrál všechny závody, kterých se zúčastnil.

Bojovnice Knapková dojela třetí

Zlatý český double nezavršila Miroslava Knapková. Olympijská vítězka z Londýna a obhájkyně prvenství z předešlého šampionátu od startu nestačila na rychlé tempo Kim Crowové. Ta zvítězila stylem start-cíl podobně jako Synek pár minut před ní.

Za Australankou zaostala brněnská rodačka o více než pět a půl vteřiny. Druhá Emma Twiggová z Nového Zélandu projela cílem o tři sekundy dříve než česká závodnice.

I tak je pro Knapkovou bronzová medaile splněným vyhlášeného cíle. Před odjezdem do Jižní Koreje ji totiž trápily nepříjemné zdravotní problémy. Kvůli viróze přišla o pět kilo své váhy.

Mistrovství světa ve veslování v korejském Čchungdžu:

Muži

Skif:
1. Synek (ČR) 6:45,24, 2. Fournier (Kuba) 6:48,91, 3. Hacker (Něm.) 6:49,39.
Dvojskif: 1. Hoff, Borch (Nor.) 6:09,51, 2. Mascinskas, Ritter (Lit.) 6:10,87, 3. Fossi, Battisti (It.) 6:12,54.
Čtyřka bez kormidelníka lehkých vah: 1. Dánsko (Winther, Larsen, Barsoe, Joergensen) 5:55,68, 2. Nový Zéland 5:57,28, 3. Británie 5:59,98, ...finále B: 5. ČR (Vraštil, Kopáč, O. Vetešník, J. Vetešník) 6:00,49.
Osma: 1. Británie (Ritchie, Ransley, Gregory, Reed, Sbihi, Triggs Hodge, Nash, Satch, korm. Hill) 5:30,35, 2. Německo 5:30,89, 3. USA 5:33,92.

Ženy:

Skif:
1. Crowová (Aust.) 7:31,34, 2. E. Twiggová (N. Zél.) 7:33,57, 3. Knapková (ČR) 7:36,88.
Dvojskif: 1. Vistartaiteová, Valciukaiteová (Lit.) 6:51,82, 2. Bourkeová, Stevensonová (N. Zél.) 6:51,86, 3. Karstenová, Bičyková (Běl.) 6:55,90.
Osma: 1. USA (Polková, Simmondsová, Reganová, Schmetterlingová, Luczaková, Musnickiová, Opitzová, Lindová, korm. Snyderová) 6:02,14, 2. Rumunsko 6:07,04, 3. Kanada 6:09,34.

Autor:  Marek Augustin
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut