Zprávy → Ostatní sporty14. července  2014 v 20:04  

Osmnáctiletá intelektuálka Lucie Leišová přeplavala Gibraltar strachu z ryb navzdory

Dálkové plavání (ilustrační foto) - Foto:  journallive.co.uk

Dálkové plavání (ilustrační foto)Foto:  journallive.co.uk

Gibraltarský průliv je úžina mezi Evropou a Afrikou, z jednoho břehu na druhý se běžně dostanete lodí, výjimečně tak, že průliv přeplavete. Tak jako to nedávno dokázala osmnáctiletá Češka Lucie Leišová. Druhá nejmladší Evropanka, které se povedlo Gibraltarský průliv zdolat.

V jejím případě šlo skoro o 26 kilometrů dlouhou cestu, kterou musela zdolat. Ano musela, protože ji vyhecovali kamarádi. 

„První, co mě napadlo, byl kanál La Manche, ale musela bych si tři roky počkat, než by mi dali termín. Tak jsem se ohlížela jinde a narazila na Gibraltar.“ 

 

Lucie Leišová přeplavala jako druhá nejmladší Evropanka Gibraltar

Vložit na svůj web

Na internetu si pak mohla přečíst mnoho různých názorů a postřehů dříve plavajících lidí, ve kterých se nejčastěji skloňovalo slovo romantika, což ji nakonec přesvědčilo. 

„Do půlky trasy to romantika celkem byla. Pak ale začaly problémy. Změnilo se počasí a poslalo to na mě vlny z Atlantiku, které mě stahovaly do středozemního moře. Chvíli to dokonce vypadlo, že pokus nevyjde a vytáhnou mě z vody,“ vzpomíná Leišová. 

Osmnáctiletá dálková plavkyně Lucie Leišová - Foto: Archiv Lucie Leišové

Její pokus nakonec byl úspěšný a dokonce třetím nejdelším v historii, protože i díky před chvílí zmíněným patáliím, měřil takřka 26 kilometrů a na jeho trati strávila šest a půl hodiny. 

„Kousla jsem se. Řekla jsem si, že když už jsem tady, přece to nevzdám!“ 

Lucie Leišová je členkou Mensy, která sdružuje lidi s vysokým IQ. Vysoká inteligence ovšem při několikahodinovém plavání na rozbouřeném moři člověku příliš nepomůže. 

„Když plavu dálkové závody v Čechách tak o lecčems přemýšlím nebo si opakuji věci do školy, ale tam jsem měla zaprvé úplně vymyto a jen jsem se modlila, ať to vyjde, a za druhé jsem se pak musela soustředit na vlny, aby mě nespláchly.“ 

Lucie Leišová si datum překonání Gibraltaru nechala na památku vytetovat - Foto: Archiv Lucie Leišové

Na trati ji v hlavě strašila ještě jedna věc… 

„Nevím, jestli je to úplně panický, ale nemám ráda, když si uvědomím, že pode mnou plavou ryby, natož žraloci. Naštěstí prezident plavecké asociace říkal, že se jich tam moc neobjeví.“ 

Teď, když zdolala Gibraltarský průliv, bude si víc věřit při závodech a možná dojde i na delší cestu přes kanál La Manche. 

„Snazší to bude v tom, že budu vědět, jak a kolik trénovat. Teď jsem dělal všechno, co jsem si myslela, že by bylo fajn.“ 

Autor:  Vladimír Kroc  (vlk), Michal Jurman  (mij)
Pořad: Večerní Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 19:00  |  Délka pořadu: 5 hodin  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace