Zprávy → Ostatní sporty26. září  2016 v 15:13  

Palmer byl první sportovní superstar, říká o zesnulé legendě golfový publicista

Golfista Arnold Palmer na archivním snímku - Foto:  Reuters

Golfista Arnold Palmer na archivním snímkuFoto:  Reuters

Ve věku 87 let opustila golfový svět jedna z jeho největších osobností - Arnold Palmer. Tenhle Američan proslul nejen jako sportovec, který v kariéře vyhrál 62 turnajů okruhu PGA, ale také jako člověk, který golf hodně změnil. O jeho životě ve vysílání Českého rozhlasu promluvil golfový publicista Čeněk Lorenc.

Světoví hráči sice smutní, ale zároveň děkují Arnoldu Palmerovi za to, co pro jejich sport, ale i pro jejich bohatství udělal. Co a jak vlastně Palmer v 50. a 60. letech minulého století vymyslel tak převratného? 

Palmer byl vlastně takovou první sportovní superstar. Začal mít úspěchy v době, kdy se v televizi začaly vysílat golfové turnaje. Američané se s ním identifikovali jako se svým hrdinou. Hrál nevšedním a divokým stylem, konzervativní hra mu byla cizí. To lidé milovali, stejně jako kontakt s publikem. Nikdo pro něj nebyl cizím, každému poděkoval, nechal se vyfotit a každému se podepsal. Měl obrovské množství příznivců, jeho fanouškům se říkalo „Arnie's Army“. Byl to král, jak se mu přezdívalo. 

Čtěte také: 'Král golfu' zemřel. Arnoldu Palmerovi bylo 87 let

Když si pročítáme reakce na úmrtí Arnolda Palmera a nekrology, všude se píše o tom, že byl v podstatě bezchybný, že neměl žádné špatné stránky. Třeba Tiger Woods napsal, že „součástí jeho legendy jsou filantropie a pokora“. Skutečně byl Palmer takový dobrák a jen veselý chlapík? 

On si z golfu hodně vzal – byl prvním skutečným sportovním profesionálem v tom smyslu, že měl manažera a že uměl zpeněžit svůj úspěch. Hodně golfu, ale i společnosti vrátil – nechal postavit v Orlandu dvě dětské nemocnice, kde se později narodilo mnoho potomků dnešních golfových profesionálů. Měl i spoustu charitativních organizací. 

Autor:   ČRo, Jakub Knoll

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace