Zprávy → Ostatní sporty2. srpna  2016 v 18:40  

Policie zadržela Ecclestoneova pilota vrtulníku. Podezřívá ho z únosu tchyně šéfa formule 1

Šéf Formule 1 Bernie Ecclestone - Foto:  Reuters

Šéf Formule 1 Bernie EcclestoneFoto:  Reuters

Brazilská policie dál vyšetřuje únos tchyně Bernieho Ecclestonea. V pondělí zadržela pilota vrtulníku Jorgeho Eurica da Silvu Fariu, který pro šéfa formule 1 pracoval. Podezřívá ho z podílu na únosu. Faria je jedním ze tří lidí, které už policie zatkla.

Únosci se zmocnili 67leté Aparecidy Palmeirové v pátek 22. července. Do jejího bytu ve čtvrti Interlagos v São Paulu se dostali lehce.  

Zrovna čekala dodávku nového nábytku, do střežené budovy se tak podle výpovědí svědků dostali jako pracovníci firmy. 

Za matku Ecclestoneovy třetí manželky Fabiany Flosiové požadovali rekordní výkupné 120 milionů brazilských realů, tedy v přepočtu asi 900 milionů korun. Ecclestone ale nakonec výkupné platit nemusel. Policie únosce vypátrala poté, co jeden z nich požádal o složení sumy e-mailem. 

Zásahový tým našel Palmeirovou v pondělí odpoledne svázanou v jednom domě na předměstí São Paula. Neutrpěla podle svých slov žádná zranění, tedy kromě psychické újmy. Policie také zadržela dva údajné pachatele únosu. 

Pětaosmdesátiletý Bernie Ecclestone je považovaný za jednu z nejmocnějších postav sportu. Jeho majetek odhadl časopis Forbes na v přepočtu více než 76 miliard korun. 

Rekordním výkupným dosud byla půl miliarda korun  

V Brazílii byly ještě před deseti lety únosy velmi časté, v roce 2002 docházelo každých 27 hodin k jednomu. Výkupné obvykle činilo několik set dolarů. 

Rekordní požadované výkupné ale byla v přepočtu necelá půl miliarda korun. Podnikatel Washington Olivetto byl tehdy v zajetí téměř dva měsíce. 

V roce 2001 došlo ve federálním státě São Paulo podle tamějšího Odboru bezpečnosti k těžko uvěřitelnému počtu 307 únosů, což je dosavadní rekord. Rekordní počet unesených v jediný den je 43. Situace se zlepšila po vzniku speciálního policejního útvaru. 

K únosům ale dochází v Brazílii poměrně často i dnes. Výjimkou nejsou ani ty fingované, kdy útočníci zavolají rodině, znají detaily ze života rodinného příslušníka, kterého ovšem ve skutečnosti nedrží. Přesto někdy výkupné dostanou. 

Dům Aparecidy Palmeirové v Sao Paulu, odkud byla unesena - Foto:  Reuters

Autor:  Anna Kottová

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace