Zprávy → Ostatní sporty21. března  2017 v 06:00  

Týmy v americké NFL povinně zkouší trenéry z menšin. O zavedení 'Rooneyho pravidla' uvažují i v Anglii

Chris Hughton, trenér Brightonu - Foto:  Reuters

Chris Hughton, trenér BrightonuFoto:  Reuters

Rasová diskriminace - to je ve sportovním světě ve Spojených státech velké téma. Tamní liga amerického fotbalu NFL chtěla dát rovnější šance trenérům z etnických menšin a vyřešila to takzvaným Rooneyho pravidlem. Jeho efekty teď potvrdila univerzitní studie a inspirovat by se mohly i další sporty.

„Každý tým, který hledá nového hlavního trenéra, musí do výběrového řízení zařadit alespoň jednoho kandidáta z etnických menšin. Pohovor s ním musí být transparentní a podrobný,“ vysvětluje autor pravidla Dan Rooney, vlastník Pittsburghu Steelers a bývalý velvyslanec Spojených států v Irsku. 

Po 14 letech od zavedení jeho nařízení se podle studie Severozápadní univerzity v Chicagu šance kandidáta jiného než bělocha stát se hlavním trenérem v NFL zvýšila o 20 procent. 

 

Budou muset týmy v Premier League povinně zkoušet jako trenéry zájemce z etnických menšin?

Vložit na svůj web

„Bylo tu opravdu málo trenéru z etnických menšin a cítili jsme, že to není správné. Nakonec se ukázalo, že se jejich angažování klubům vyplatí. Týmy pod vedením těchto trenérů vyhrály v průměru více zápasů, takže naše snaha byla úspěšná,“ řekl Rooney. 

Pro NFL byla rasová diskriminace velkým problémem, který se teď má za vyřešený. Vance Joseph, který nedávno převzal Denver Broncos, je osmým trenérem menšinového původu v lize. O obdobě Roonyeho pravidla proto uvažují Angličané. 

Procento trenérů „klasického" evropského fotbalu z etnických menšin je tam velmi malé. Jedním z nich je Chris Hughton. 

Čtěte také: Konec protestu. Hvězda NFL Kaepernick shání angažmá a slibuje: Budu znovu stát při hymně

„Věřím ve smysl toho pravidla. Je tu absolutní nepoměr - hraje tady mnoho černošských hráčů, ale jen málo z nich se pak stane trenéry. Jakékoli nařízení však musí být transparentní,“ říká trenér druholigového Brightonu. 

Američané totiž zdůrazňují, že trenér menšinového původu nemá ve výběrovém řízení žádné výhody. V NFL se ale najdou i kluby, které ani po 14 letech s pravidlem nesouhlasí. 

„Některé týmy mají všemožné výmluvy, že nemají čas na povinný pohovor, že nechtějí ztratit svého preferovaného kandidáta,“ je si vědom autor Rooneyho pravidla, 84letý Dan Rooney. 

Autor:  Petr Havlíček,  VM

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace