Zprávy → Ostatní sporty12. listopadu  2016 v 21:09  

V neděli se běží Velká kunratická. Účastníci si ji chválí, letos byla vyprodána během patnácti minut

Velká kunratická je mezi běžci hodně oblíbená - Foto: Jolana Nováková

Velká kunratická je mezi běžci hodně oblíbenáFoto: Jolana Nováková

Velmi zajímavým úkazem mezi sportovními akcemi v České republice je Velká kunratická. Tradiční pražský běh má druhou listopadovou neděli své pevné místo v kalendáři už od roku 1934, a přestože má jen minimální propagaci, každoročně je o místa ve startovní listině obrovský boj. Ačkoli se některým účastníkům zdá, že běžců přibývá, maximální počet je stanovený na 2300.

Nejdelší a nejoblíbenější trať Velké kunratické vedoucí přes Hrádek, na kterou se může vydat 2300 sportovců, byla letos vyprodána během patnácti minut. 

Na to, že v polovině listopadu už přece jen většinou není ideální běžecké počasí a během více než tří kilometrů musí závodníci překonat tři studené potoky a tři kopce, kde se občas musí po čtyřech, je příjemné vidět hromadné sportovní nadšení. 

Právě možná překonávání vlastních hranic a lehký nádech dobrodružství uprostřed metropole láká každoročně do Kunratického lesa tisíce běžců. 

 

Závodníci budou v neděli na Velké kunratické během více než tří kilometrů překonávat tři studené potoky a tři kopce, kde se občas musí po čtyřech

Vložit na svůj web

„Je to úžasná akce. Mám pocit, že je tady čím dál víc lidí. Je skvělý, že tolik lidí chodí sportovat, najdou si čas a takhle se sejdou,“ těšilo před rokem olympijskou skifařku Mirku Topinkovou-Knapkovou, která už má za sebou čtyři účasti ve Velké kunratické. 

Závodníků na trati ale přibývat nemůže, protože 2300 účastníků je maximem, které stanovil Odbor životního prostředí Magistrátu hlavního města Prahy. To mrzí kardiochirurga Jana Pirka, který pamatuje i několikanásobně větší počty před rokem 1989. 

„To běhávalo mnohem víc lidí, protože se nedalo dělat nic jiného než sportovat. Myslím si, že je to strašně nefér. Politici by měli být rádi, že lidi sportují, že běhají po lese,“ podotkl Pirk. 

Sám přitom žádný stres z registrace nemá, protože se svými 34 starty ve Velké kunratické už má zajištěné místo mezi veterány. Na hlavní trať 83. ročníku se vydají běžci v neděli v 10 hodin podle pravidel intervalového startu, pravděpodobně za mrazivého počasí. 

Autor:  Jakub Marek, Radek Šamša

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace