Zprávy → Ostatní sporty14. října  2016 v 19:32  

Velká parbubická přichází o peníze. Diváci mimo závodiště nemohou na dostih sázet

Velká pardubická 2016 - Foto: Strogoff Pragensis

Velká pardubická 2016Foto: Strogoff Pragensis

České dostihy jsou při pohledu na zahraniční úspěchy na vzestupu, ale chybí jim sázky. Na rozdíl od Francie nebo Anglie, kde fanoušci svými penězi uživí téměř celý sport, je v Česku jen minimum prostoru, jak si vsadit na své oblíbené koně.

Vzorovým příkladem je jeden z nejvýznamnějších evropských dostihů Velká pardubická. 

Dvoudenní festival letos v médiích sledovaly miliony lidí, ale vsadit si mohli jen ti, kteří dorazili v sobotu nebo v neděli na východočeské závodiště. 

V době jednoduchého internetového sázení prakticky na cokoli včetně šachů, šipek a podobně, by pár kliknutí a pár korun lidé obětovali s očekáváním větších emocí během dostihu. 

 

Dostih prožíváte spolu se vzrušením, jak běží váš kůň nebo vaši koně, na které jste si vsadili, říká Michal Horáček, hudebník a bookmaker

Vložit na svůj web

„Dostih prožíváte spolu se vzrušením, jak běží váš kůň nebo vaši koně, na které jste si vsadili. Můžu to srovnat – jezdím na krásné dostihy, ale nikde mě to nebaví tak jako v Chuchli,“ vzpomíná textař, skladatel a také bookmaker Michal Horáček, který byl u zrodu sázení v Česku. 

Sportovní sázky mají kořeny právě na dostizích. Fanoušci navíc letos sledovali Velkou pardubickou živě i na nejsledovanějším britském dostihovém kanálu Racing UK. 

A v západní Evropě jsou lidé zvyklí sázet. Například ve Francii se ročně prosází v přepočtu téměř 250 miliard korun a 25 miliard korun se vrátí zpátky do dostihů. Když se podíváme na čísla v Česku, tak je jasné, že necelých třicet milionů, které na závodištích lidé vytáhnou z peněženek, nijak zdejší dostihy pozvednout nemůže. 

„Asi si zřejmě Jockey Club bude muset založit svoji sázkovou společnost a zkusit udělat konkurenci stávající společnosti, která ošetřuje dostihy,“ naráží osminásobný vítěz Velké pardubické Josef Váňa na to, že se v Česku dá na dostihy vsadit jen u jediné sázkové kanceláře. A to navíc jen na závodištích. 

Autor:  Jakub Marek, Radek Šamša

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace