Zprávy → Ostatní sporty27. října  2016 v 08:56  

Znovuzvolený Kejval chce olympioniky sponzorovat po celé čtyři roky. Inspiraci hledá u Britů

Jiří Kejval byl znovu zvolen do čela ČOV - Foto:  ČTK

Jiří Kejval byl znovu zvolen do čela ČOVFoto:  ČTK

Jiří Kejval dostal další čtyři roky k dobru. Český sport si ho vybral za muže, který ho má i nadále vést coby předseda Českého olympijského výboru. Čekalo se to, na volebním plénu v Praze neměl dosavadní předseda žádného protikandidáta. Naopak se zvolením počítal a už má rozpracovaný program na podporu reprezentantů coby jednu z priorit ČOV pro další léta.

Staronový předseda reagoval na kritiku, že vrcholoví sportovci ve srovnání třeba s mládeží nemají v Česku od olympijského výboru odpovídající finanční podporu. 

„Chceme, aby sportovci dostávali peníze po celé čtyři roky, ne dva roky nebo rok před olympiádou. Je nespravedlivé, dostat na olympiádě medaili a pak nemít další dva roky podporu,“ prozradil předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval. 

 

Český olympijský výbor rozdělil sportovce do tří kategorií a podle toho, v jaké jsou, je chce finančně podporovat

Vložit na svůj web

Sportovcům bude organizace distribuovat finance od podzimu. Olympionici o tom už vědí a například Eva Samková si znovu najímá mazače, s nímž byla na posledních zimních hrách v Soči. 

Ze slov Kejvala šlo také vycítit, že třeba hodnota medailí z letošních her v Riu, kde se to hemžilo bronzovými, mohla být vyšší. 

„Inspirovali jsme se Brity. Po olympiádě v Atlantě, kde tuším získali patnáct medailí – což je na šedesátimilionový národ málo –, zjistili, že musí něco změnit. Udělali ekonomický model a letos měli 69 medailí a byli druhou nejúspěšnější zemí za Amerikou 

Můžeme tomu tedy říkat „britský model“. Kejval by ho rád uplatnil i na české sportovce a zvláštní komise má určovat, kteří z nich si peníze zaslouží. 

„Máme v zásadě tři kategorie – v první jsou horká želízka, Martina Sáblíková a spol. Druhá jsou ti, kterým věříme, ale medaile u nich není ložená. A třetí jsou mladí, začínající sportovci,“ vysvětlil Kejval, který v čele ČOV dostal délku jednoho olympijského cyklu na to, aby záměr začal fungovat. 

Autor:  Jan Kaliba  (jkb), Radek Šamša

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace