Přetěžování přenosové sítě může vést až k výpadku proudu

10. ledna  2012 v 21:23  
Větrné elektrárny na severu Německa ohrožují českou přenosovou soustavu (ilustrační foto) - Foto:  Comstock Images

Větrné elektrárny na severu Německa ohrožují českou přenosovou soustavu (ilustrační foto)Foto:  Comstock Images

Odborníci opakovaně upozorňují, že při silném větru prudce roste výkon německých větrných elektráren a energie se pak přelévá přes českou přenosovou síť a značně ji zatěžuje. To představuje problém, který by mohl vyústit až v úplný výpadek dodávek proudu. Vedení společnosti ČEPS dnes informovalo o stavu, v jakém se česká přenosová síť nachází a jaké nároky jsou na ni kladeny.

„Nároky se liší podle intenzity větru spíše v oblasti Baltského moře a na severu Německa, kde je instalováno již přes 10 tisíc megawattů ve větrných parcích, a pokud fouká, tak skutečně se veškerá tato elektřina vyrábí. Protože německé linky nestačí přenášet tuto elektřinu do míst spotřeby, tak využívají jako černý pasažér linky polské sítě a naší sítě,“ vysvětluje člen představenstva společnosti ČEPS Miroslav Vrba. 

Vážnost situace podle něj spočívá především v tom, že je jen obtížně předvídatelná. Na přelomu roku fungovala česká přenosová soustava celé tři týdny na hranici svých možností. A podle Vrby je poměrně jisté, že se situace bude opakovat. Vyloučen není ani blackout. 

„Přes Českou republiku se skutečně valilo obrovské množství energie v podstatě produkované někde na severovýchodě Německa, zároveň ale spotřebované v oblasti Balkánu a Rakouska. To naši soustavu zatěžuje. Zároveň některá vedení se dostávají až k hranici technické provozovatelnosti. Mohlo hrozit přetížení a kaskádovitá reakce a v konečném důsledku mohly skutečně až některé oblasti být bez elektřiny,“ potvrzuje generální ředitel provozovatele soustavy ČEPS Vladimír Tošovský. 

 

Člen představenstva společnosti ČEPS Miroslav Vrba vysvětluje situaci, ve které je česká přenosová síť

Vložit na svůj web

Na dnešní tiskové konferenci padl návrh nainstalovat na hranicích transformátory, které by zvyšovaly odpor vstupu německé elektřiny do české přenosové sítě. 

Dvě taková zařízení by stála kolem dvou miliard korun, což by se ale promítlo do cen elektřiny. ČEPS by se podle Vrby raději obešel bez těchto ochranných prvků, možná ale půjde o nezbytné řešení. 

„Podobné rozhodnutí již učinili naši polští kolegové na polsko-německé hranici a v případě, když němečtí provozovatelé neposílí své linky, nepostaví nové linky, tak se v podstatě té instalaci nebudeme moct vyhnout,“ říká Vrba. 

 

K tématu mluvil ve Stalo se dnes Radiožurnálu expert z Ústavu energetiky Strojní fakulty ČVUT Radek Škoda

Vložit na svůj web

Podle experta z Ústavu energetiky Strojní fakulty ČVUT Radka Škody by se Česku investice do transformátorů vyplatila.  

„Kolem Německa tento problém řeší několik států a úplně nejhorší situace by byla, kdyby všechny tyto země měly způsob, jak zamezit elektřině z Německa, a my ho neměli. Když to srovnáte s efektem, že budete mít Česko nějakou dobu v totální tmě, tak dvě miliardy nejsou v energetice zas tak velký objem,“ podotkl Škoda. 

S německými energetiky podle něj Češi intenzivně jednají, mají s nimi dvoustrannou smlouvu o spolupráci v kritických situacích a Němci prý přijímají celou řadu regulačních opatření. V případě extrémně větrných dnů přesto dochází k problémům. 

„Teď se k tomu přidaly další faktory – odstavení jaderných elektráren na jihu Německa, nedostatek vodní energie na jihu Evropy. Tak v těchto kritických kombinacích faktorů se tomu přetěžování jenom těžko dá zabránit,“ dodává Vrba. 

Autor:  Jaroslav Beránek  (jbe), Jitka Hanžlová  (jhn), Kristina Winklerová
Pořad: Ozvěny dne  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 12:10 a 18:10  |  Délka pořadu: 20 a 50 minut – vysíláno do prosince 2012  
 

Nové články v rubrice

Tipy

« »
Program ČRo Sport - Foto: Michal Jindra

Program streamu ČRo Sport

Na webu vysíláme přímé přenosy

 
Příprava před MS: Česko - Kanada - Foto: Michal Jindra

Příprava před MS: Česko - Kanada

Poslouchejte na tomto webu.

 
Mobilní aplikace Zprávy ČRo - Foto: Michal Jindra

Číst nás můžete

i když nejste u počítače

 

Doprava

  Od 3.5.2016 14:20 do 15:20; v ulici Mánesova v obci Jablonec nad Nisou , délka 110m; nehoda; 2 havarovaná vozidla; probíhá vyšetřování nehody, nebezpečí; 2x OA, bez zranění osob.
  silnice I/14, Jilemnice - Horní Branná, část obce Valteřice, okr. Semily, práce na silnici, zúžená vozovka na jeden jízdní pruh, Od 04.05.2016 08:00 Do 04.05.2016 15:00, Výspravy výtluků – frézování vozovky, ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace