Neziskovky: Cizinci v ČR by měli mít právo vstoupit do veřejného zdravotního pojištění

2. října  2012 v 13:47  
lékař - Foto: Jaromír Marek

lékařFoto: Jaromír Marek

Lidé s dlouhodobým pobytem v Česku by měli mít možnost vstoupit do systému veřejného zdravotního pojištění, aby nemuseli být závislí na komerčních pojišťovnách. Chtějí to prosadit neziskové organizace.

Cizinci, žijící v Česku, by měli mít možnost vstoupit do systému veřejného zdravotního pojištění. Chce to prosadit Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty a brněnská organizace NESEHNUTÍ. 

„Aby nedocházelo k takovým situacím, kdy se třeba dítě narodí s chronickou chorobou a komerční pojišťovna potom takové dítě nepojistí,“ dodal. 

Neziskové organizace upozorňují, že se problém týká asi stovky tisíc lidí s dlouhodobým pobytem u nás. Jsou to živnostníci, nebo manželky a manželé občanů České republiky. 

 

O zdravotním pojištění cizinců mluvila na Rádiu Česko Elena Tulupová z Konsorcia nevládních organizací

Vložit na svůj web

„Nám jde o to, aby tyto skupiny imigrantů do systému zdravotního pojištění platily stejné pojistné jako ostatní skupiny a měly hlavně nárok na stejné pokrytí zdravotní péče,“ říká Marek Čaněk z Konsorcia nevládních organizací. 

Cizinci si musí platit psychiatrickou léčbu, stomatologické ošetření, léčbu vrozených vad, diabetes, alergické onemocnění, epilepsii, sexuálně přenosné nemoci a další. 

„Podle nás to nejde z důvodu docela silného lobby komerčních zdravotních pojišťoven, které představuje takový ostrůvek amerického zdravotnictví v České republice,“ říká Elena Tulupová z Konsorcia nevládních organizací. 

„V rámci kampaně, která začíná dnes, budeme usilovat o vytvoření volné koalice spolupracujících organizací. Spolu s ombudsmanem budeme oslovovat politiky, orgány státní správy, ale i veřejnost,“ představuje plán Tulupová. 

Autor:  Jitka Hanžlová  (jhn),  bre, Michaela Vydrová
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Tipy

« »
Program ČRo Sport - Foto: Michal Jindra

Program streamu ČRo Sport

Na webu vysíláme přímé přenosy

 
Mobilní aplikace Zprávy ČRo - Foto: Michal Jindra

Číst nás můžete

i když nejste u počítače

 

Doprava

  Od 29.5.2016 10:50 do 11:40; D8 - 2-0.2km na trase Bílinka - Praha; 1 km D/8 směr Praha; příčiny zdržení odstraněny; pro poruchu odstavené vozidlo - na pravé zpevněné krajnici
  Srážky: déšť, Třinec

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace