V roce 2013 zemřelo při autonehodách v Česku 583 lidí, historicky nejméně

V roce 2013 zemřelo při dopravních nehodách v Česku 583 lidí - Foto:  HZS Karlovarského kraje

V roce 2013 zemřelo při dopravních nehodách v Česku 583 lidíFoto:  HZS Karlovarského kraje

Policie dnes definitivně upřesnila statistiky nehodovosti za rok 2013. Na tuzemských silnicích zemřelo vloni 583 lidí. To je skoro o sto obětí dopravních nehod méně než v předchozím roce. A podle statistik se toto číslo vůbec poprvé od roku 1961 dostalo pod šest set.

Při porovnání s rokem 2012 na českých silnicích zemřelo vloni o 98 lidí méně, a to i přesto, že se počet nehod šetřených policí zvýšil o čtyři procenta. 

Poprvé od roku 1961 se počet mrtvých dostal pod šest set. Tehdy to bylo, a to při tehdejším nižším provozu na silnicích, dvakrát víc. Klesl také počet těžce zraněných, a to o 204. 

Policisté příznivější číslo připisují větší bezpečnosti samotných vozidel, preventivním akcím na silnicích i loňskému počasí - třeba delší zimě. 

 

O statistikách nehodovosti za loňský rok mluvil na Radiožurnálu Jindřich Frič, ředitel bezpečnostní divize Centra dopravního výzkumu v Brně

Vložit na svůj web

„Jedná se o sice dobrý trend, ale stále se ještě pohybujeme pod průměrem zemí Evropské unie, který byl dosažen v předchozím roce,“ upozorňuje Jindřich Frič, ředitel divize bezpečnosti v brněnském Centru dopravního výzkumu. 

„Pokud bychom systematicky uplatňovali opatření Národní strategie bezpečnosti silničního provozu, tak bychom bezpochyby dosáhli lepších výsledků,“ tvrdí. 

Národní strategie je naplánována do roku 2020 a hlavní cíle má definovány v položkách počet usmrcených a počet těžce zraněných, kde je definován pokles o 60, respektive 40 procent. 

Opatření jsou definována pro jednotlivé odpovědné subjekty, tedy i pro Policii České republiky. 

Rizikem je agresivita řidičů 

„Je tady stále prostor pro více dopravních policistů na silnicích, ale i pro zavedení automatizovaných systémů, což by podle zkušeností ze zahraničí mohlo být efektivnější a ani by to v konečném důsledku nebylo dražší,“ říká Frič. Podle něj je navíc problémem agresivita řidičů. 

„Z mezinárodního výzkumu Sartre 4 bohužel vycházejí výsledky, že agresivita u vybraných skupin řidičů narůstá. A agresivita je v řidičské populaci vnímána více citlivě,“ konstatuje Frič a dodává: 

„Ve srovnání chování na silnicích v Česku a v zahraničí je stále zřetelné, že ohleduplnost je na nižší úrovni a agresivita se u nás projevuje dost významně. Myslím si, že je to celospolečenskou situací a vnímáním hodnot.“ 

Statistika zahrnuje oběti, které zemřou do 24 hodin po nehodě. Počet obětí tak, jak ho počítá Evropská unie, tedy do 30 dnů po nehodě, bude znám až v únoru. 

Loni zemřelo na českých silnicích nejméně lidí za 50 let - Foto:  ČTK

Autor:  Petr Jansa  (pgj),  kap

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace