Zprávy → Politika a společnost1. července  2014 v 15:53  

Novela zákona o zbraních usnadní práci výrobcům, prodejcům i majitelům

Novela zákona o zbraních přinesla mnoho změn (ilustrační foto) - Foto: Vít Pohanka

Novela zákona o zbraních přinesla mnoho změn (ilustrační foto)Foto: Vít Pohanka

Řadu změn pocítí ode dneška majitelé, prodejci a výrobci střelných zbraní. Začala totiž platit novela zákona o zbraních. V této souvislosti také Policie České republiky spustila nový informační systém - centrální registr zbraní. Výrobci a prodejci zbraní teď musí během čtvrt roku zavést všechny zbraně do nového registračního systému a prodávat je pouze jeho prostřednictvím.

Cílem je sledovat zbraň od její výroby až po znehodnocení nebo vývoz z České republiky. Povinnost zaevidovat všechny kusy na skladě nebo v prodejně má i majitel plzeňské střelnice Roman Šedý. 

„Hrozně nám to zjednoduší práci při prodeji zbraní. Když už si povezu nějakou zbraň z Prahy, jen si otevřu její list, napíšu, že to prodávám panu Novákovi. Uvidím, že pan Novák dostal nákupní povolení na policii, takže je tam zase o jeden papír míň,“ pochvaluje si Šedý. 

„Pokud se do toho ovšem nabourají nějací hackeři nebo vypadne internet, tak tu zbraň neprodám. Není to vymakaný, jak by to mohlo být, nicméně uvidíme. Těžko teď říkat, jak to bude dál, musíme jenom doufat, že to bude fungovat,“ dodává. 

 

Na novelu zákona o zbraních se zaměřila reportérka Martina Klímová

Vložit na svůj web

První den systém zatím nezklamal a funguje bez problémů. Každý držitel zbrojní licence dostane přístupové konto. Přes něj ze svého počítače zanese do centrálního registru údaje ke konkrétním zbraním. 

Centrální registr zbraní bude také registrovat všechny změny, kterými zbraň projde, ať se jedná o vlastníka, technické parametry nebo údaje o jejím ověření. 

„Hlavním motivem, proč centrální registr zbraní vzniká, je lepší a ucelenější přehled o veškerých evidovaných zbraních držitelů zbrojních licencí na území České republiky,“ vysvětluje tiskový mluvčí Policejního prezidia České republiky Josef Bocán. 

Novela zákona o zbraních také mění poplatky při vydávání zbrojních průkazů. Žadatel o zbrojní průkaz platí 500korunový poplatek už při podání přihlášky. Podle Šedého je to pro střelnici výhoda, protože už se nebude stávat, že se někdo přihlásí a pak nepřijde. 

Čtěte také: Lidé mohou policii odevzdávat nelegální zbraně, do konce roku platí amnestie

Mění se i doba platnosti zbrojních průkazů. Nově průkazy platí deset let místo původních pěti. 

„Někdo to kvituje, že to je to úžasný, že nebude muset každých pět let chodit prodlužovat platnost zbrojního průkazu. Pochopitelně odpadne administrativa. Ale myslím si, že tam bude daleko víc případů propadnutých zbrojních průkazů, protože si nebudete pamatovat, že za deset let si máte jít prodloužit zbroják,“ domnívá se Šedý. 

Nově odpadnou i některé dřívější povinnosti. Například sportovní střelci už nebudou muset na hraničních přechodech hlásit vývoz a dovoz zbraní. 

V souvislosti s novelou zákona o zbraních také ode dneška platí takzvaná zbraňová amnestie. Podle ní mohou až do konce letošního roku lidé beztrestně odevzdávat nelegálně držené zbraně a střelivo na kterýkoli policejní útvar. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace