Zprávy → Politika a společnost30. října  2014 v 18:43  

Nepoučujeme o lidských právech, naopak se snažíme se poučit, řekl Zeman čínské televizi

Prezident Miloš Zeman při setkání s čínským protějškem Si Ťin-pchingem (vlevo) v Pekingu - Foto:  ČTK

Prezident Miloš Zeman při setkání s čínským protějškem Si Ťin-pchingem (vlevo) v PekinguFoto:  ČTK

Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro čínskou státní televizi CCTV podotkl, že jel do Číny nikoli aby poučoval o lidských právech, ale aby se naopak naučil, jak stabilizovat společnost. Čínského moderátora pak mimo jiné informoval o tom, že krtek z animovaných pohádek je novým symbolem České republiky. Prezident rovněž vyzdvihl možnosti ekonomické spolupráce mezi oběma zeměmi a zopakoval svá známá stanoviska ohledně situace na Ukrajině.

Zeman využil nedávného příměru ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka o tom, že dochází k „resetu“ vztahů mezi Českem a Čínou. 

„To je ten reset: nepoučujeme o tržním hospodářství či o lidských právech nebo o něčem podobném. Naopak se snažíme se poučit. A já jsem v Číně, abych se učil, jak zvýšit ekonomický růst a jak stabilizovat společnost,“ prohlásil Zeman podle záznamu zveřejněného čínskou televizí ve středu večer místního času. 

Prezident se z čtyřdenní oficiální návštěvy Číny vrátil v pondělí. „Plně chápeme, že není možné se vměšovat do vnitřních záležitostí kterékoli země, včetně Číny,“ zopakoval Zeman v rozhovoru pro čínskou televizi názor, který přednesl i při setkání s čínskými představiteli. 

Čtěte také: Premiér Sobotka kritizoval návrat prezidenta Zemana z Číny letadlem PPF

Prezident rovněž řekl, že Česko je ochotné Číně podle potřeby pomoci. „To je lepší, než poučovat o ekonomii – ukázat krtka," řekl s tím, že jde z ekonomického hlediska o „výborný vývozní artikl“. 

Zeman, který asistoval dohodě o vzniku nového česko-čínského seriálu o krtkovi a pandě, to označil za konkrétní příklad přátelské spolupráce. 

V této souvislosti řekl, že panda a krtek jsou symboly obou zemí, byť ten čínský je hodně starý. „Náš symbol je hodně nový,“ řekl Zeman s poukazem na to, že v porovnání s Čínou je historie České republiky a Československa hodně krátká. 

Návštěva českého prezidenta Miloše Zemana v Číně (foto z 26. října z recepce na české ambasádě v Pekingu) - Foto:  ČTK

Návštěva českého prezidenta Miloše Zemana v Číně (foto z 26. října z recepce na české ambasádě v Pekingu)Foto:  ČTK

V oblasti ekonomické spolupráce se Zeman zmínil o možnosti vývozu českých technologií na snižování emisí do Číny, která se potýká se silným znečištěním životního prostředí. 

Hovořil rovněž například o zmírnění vízové politiky pro podporu rozvoje turistiky, o výměně studentů a o chystaném otevření pobočky Čínské banky v Praze. 

K otázce krize na Ukrajině český prezident zopakoval svůj názor, že jde v zásadě o občanskou válku, a ne o výsledek ruské intervence. Mezinárodní sankce namířené proti Rusku podle Zemana vedou k izolaci a podlamují ekonomický rozvoj nejen těch, proti nimž jsou namířeny, ale i těch, kteří je uplatňují. 

Autor:   ČTK,  kov

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace