Zprávy → Politika a společnost27. listopadu  2014 v 08:03  

Zeman: Rozhodnutí rozhlasové rady se mě bezprostředně netýká

Hovory z Lán s prezidentem republiky Milošem Zemanem (archivní foto) - Foto: Khalil Baalbaki

Hovory z Lán s prezidentem republiky Milošem Zemanem (archivní foto)Foto: Khalil Baalbaki

Podle prezidenta Miloše Zemana se ho rozhodnutí Rady Českého rozhlasu ohledně vulgarit v Hovorech z Lán bezprostředně netýká. Záležet bude na tom, co s rozhodnutím udělají redaktoři rozhlasu, řekl dnes v tádžickém Dušanbe českým novinářům Zeman.

Miloš Zeman reagoval na včerejší výrok Rady ČRo, podle které byl vulgárními výrazy v Hovorech z Lán porušen zákon i kodex rozhlasu. Radní uznali výjimečnost situace a vyzvali rozhlas, aby do budoucna podobné situaci zabránil a dodržel kodex. 

Zeman v pořadu Hovory z Lán opakovaně použil vulgarismy s vysvětlením, že tak činí i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. A protože Schwarzenberga má ráda pražská kavárna, tak se Zeman chtěl těmto lidem zalíbit, řekl v pořadu prezident. Sprostá slova vyslovil také v souvislosti s ruskou hudební skupinou Pussy Riot nebo služebním zákonem.

"Mě se bezprostředně toto rozhodnutí rozhlasové rady netýká, závisí na tom, co s tím udělají redaktoři. Podle mých informací si oni přejí pokračovat v nezměněném formátu v rozhovorech z Lán," řekl Zeman. 

"Šlo o překlad sprostého slova, ale ten, který ho přeloží, není sám sprostý. Totéž se týkalo jednoho výroku pana Schwarzenberga," poznamenal prezident. 

Dodal, že skupina Pussy Riot nestojí za to, aby o ní mluvil dvakrát. "A kromě toho můj přesný překlad jejich názvu už snad všichni znají, tak nepředpokládám, že o této skupině budu ještě někdy mluvit," doplnil. 

Čtěte také: Podle Rady ČRo byly vulgarity v Hovorech z Lán v rozporu s etickým kodexem. Rozhlas to odmítá

V minulém týdnu Český rozhlas od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání dostal za poslední Hovory z Lán obdobné upozornění na porušení zákona o rozhlasovém a televizním vysílání. 

Stejný postih si kvůli odvysílaným vulgaritám vysloužily i Česká televize a Nova, které o výrocích také informovaly.  

Autor:   ČTK,  mkp

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace