Spuštění elektronické evidence tržeb se odkládá na polovinu roku 2016

Elektronická evidence tržeb začne pravděpodobně fungovat až od poloviny příštího roku. Koaliční rada schválila návrh ministerstva financí, aby se prodloužila doba mezi okamžikem platnosti a účinností zákona ze tří měsíců na sedm. Informovalo o tom dnes Babišovo ministerstvo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo financí. Ilustrační foto.

Ministerstvo financí. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Ministerstvo financí dosud uvádělo, že by evidence tržeb měla být spuštěna od dubna příštího roku. Schvalování zákona chce opozice TOP 09 a ODS v Poslanecké sněmovně blokovat.

"Ministerstvo financí se vzhledem k eskalujícím útokům ze strany opozice a výraznému zpolitizování projektu elektronické evidence tržeb rozhodlo přistoupit k mimořádnému prodloužení doby mezi okamžikem platnosti a účinnosti zákona ze tří měsíců na sedm,“ uvedl mluvčí úřadu Michal Žurovec.

„Tento postup odsouhlasila koaliční rada vlády. Pravděpodobná účinnost zákona se tím posouvá do poloviny roku 2016," dodal mluvčí ministerstva financí.

Koaliční rada se včera zabývala i výhradami lidovců k elektronické evidenci tržeb. Debata nad jednou z klíčových priorit koalice bude pokračovat i v pondělí.

Zavedení elektronické evidence tržeb by se podle postupných návrhů mělo od počátku týkat restaurací, hotelů a stravovacích služeb, celkem asi 60 tisíc podnikatelů. O čtvrtletí později by měly tržby evidovat i firmy v oblasti velkoobchodu a maloobchodu, tedy dalších zhruba 250 tisíc podnikatelů. O rozšíření systému na další odvětví by měla rozhodnout následně vláda. (Zdroj: ČTK)

Naopak spojení sněmovního hlasování o elektronické evidenci s hlasováním o důvěře vládě, jak o něm uvažoval ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, zástupci koalice neřešili.

Elektronickou evidencí tržeb se chce vláda zaměřit na šedou ekonomiku. Dosavadní výpočty zmiňují přínos po zavedení systému jako zvýšení daňového inkasa o deset až 12 miliard korun.

Vstupní investice podle dostupných podkladů dosáhne zhruba 320 milionů korun. Roční provozní náklady pak mají být 250 milionů Kč.

Zákon, který má nový systém od příštího roku zavést, nyní projednává sněmovna. Vládní koalice předlohu brání před kritikou opozice, podle níž je opatření zbytečné a nenaplní stanovené cíle. Zástupci opozice také varují před údajně nebezpečným shromažďováním dat.

ČTK, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme