Manažeři VZP jezdili za peníze Hewlett-Packard do Alp. Firma od pojišťovny dostává zakázky

Všeobecná zdravotní pojišťovna (ilustrační foto) - Foto: Filip Jandourek

Všeobecná zdravotní pojišťovna (ilustrační foto)Foto: Filip Jandourek

Několik manažerů Všeobecné zdravotní pojišťovny čelí podezření ze střetu zájmů. Radiožurnál zjistil, že jim společnost Hewlett-Packard platila zájezdy do rakouských Alp. Hradila za ně ubytování v luxusním hotelu, dopravu i skipas. Firma Hewlett-Packard přitom od největší české zdravotní pojišťovny dostává zakázky bez otevřené soutěže.

Výlety na ledovec s názvem "Vrcholová řešení" zmapovali reportéři nejméně od roku 2009.  

Ze svědectví jednotlivých manažerů však vyplývá, že zřejmě začaly mnohem dříve. Poslední písemně doložený zájezd byl v roce 2013. 

 

Někteří manažeři z VZP jezdili za peníze firmy Hewlett Packard do rakouských Alp. Více od Markéty Chaloupské

Vložit na svůj web

Na prodloužený víkend zaměstnance VZP dovezli řidiči firmy Hewlett-Packard. Někteří manažeři se k výletům přiznali, někteří zapírali. Několik z nich tvrdilo, že šlo o školení. Jejich výpovědi o tom, jak například vypadala školicí místnost, se ale výrazně liší. 

Otevřeně o výletech promluvil například současný šéf IT projektů Roman Rund. Ten dokonce přiznal, že se mohlo jednat o určitou formu korupce. 

Čtěte také: Ředitel VZP odvolal tři manažery IT kvůli penězům od firmy Hewlett-Packard

„Já říkám, že se na to dá takhle nahlížet. Ale já to nebral jako korupci, my jsme tam jezdili za konkrétním účelem – styl výjezdní porady,“ řekl Rund. 

 

Společnost HP platila několika manažerům z VZP zájezdy do rakouských Alp. Mezi nimi i Romanu Rundovi. Více od Janka Kroupy

Vložit na svůj web

Na hory jezdila i současná ekonomická náměstkyně VZP Markéta Slavíková. Ta tvrdila, že se na to nepamatuje. Několik kolegů ale potvrdilo, že na akci byla. Dosvědčuje to i e-mailová korespondence, kterou má Radiožurnál k dispozici. 

Zalyžovat si byl také ředitel regionální pobočky Praha Pavel Pivrnec, dnešní hlavní analytik IT projektů Martin Kreidl, bývalý náměstek ve VZP Tomáš Červinka nebo ředitel pojistného odboru a správy pohledávek Petr Nosek. 

Zakázky za miliardy 

Jen od roku 2008 až do současnosti získala firma Hewlett-Packard od VZP zakázky za zhruba tři miliardy korun. Většina z nich byla uzavřena bez otevřené soutěže, formou takzvaného jednacího řízení bez uveřejnění. 

Ředitel VZP Zdeněk Kabátek, který byl ve funkci od roku 2012, Radiožurnálu řekl, že o výletech svých podřízených neví. Celou věc ale chce prý co nejrychleji prověřit. Nařídil proto mimořádný audit IT zakázek. 

 

Velká část managementu VZP čelí podezření ze střetu zájmů. Společnost HP jim platila zájezdy do Alp. Více zjišťoval Janek Kroupa

Vložit na svůj web

„Chci přesně vědět, kdo a jak se podílel na stanovování technických parametrů, i kdo byl zapojen do rozhodovacího procesu. Na základě výsledků auditu pak rozhodnu o dalších krocích,“ uvedl Kabátek. 

Celá situace je podle právníka Daniela Holého ze sdružení Oživení velmi nestandardní. 

„Poměr zadávaných zakázek formou jednacího řízení bez uveřejnění je velmi výrazný a není to obvyklé. V souvislosti s placením sportovních akcí hrozí nebezpečí střetu zájmů a možné podjatosti zadavatele v zadávacím řízení,“ podotýká Holý. 

Vyjádří se HP? 

Firma Hewlett-Packard se k celé záležitosti dosud nevyjádřila. Ředitel české pobočky americké firmy Jan Kameníček jen v e-mailu napsal, že se musí zeptat svých nadřízených, jestli může věc komentovat. 

 

Manažeři VZP se pravidelně nechali zvát od společnosti Hewlett Packard do rakouských Alp. Více od Janka Kroupy

Vložit na svůj web

„Vzhledem k tomu, že v České republice bylo PR oddělení zrušeno, nemáme v zemi právo se vyjadřovat k jakýmkoliv mediálním kauzám. Vaše dotazy jsme poslali s popisem našeho včerejšího rozhovoru na EMEA PR (nadnárodní PR oddělení, pozn. red.), které udělá finální rozhodnutí, jestli můžeme v této věci vůbec komunikovat,“ napsal Kameníček. 

Americký výrobce počítačů Hewlett-Packard čelil podezření z možné korupce v Polsku a Rusku. Jeho bývalí manažeři údajně upláceli, aby získali zakázky na dodávky pro stát. 

Autor:  Markéta Chaloupská, Janek Kroupa

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace