Aljochinová z Pussy Riot cítí spřízněnost se skupinou Ztohoven

Marija Aljochinová, která proslula jako členka ruské punkrockové formace Pussy Riot, cítí určité paralely s akcemi české protestní umělecké skupiny Ztohoven. Řekla to dnes novinářům po příletu do Prahy, odkud zamířila do Jihlavy na Mezinárodní festival dokumentárních filmů. Na něm chce mimo jiné prezentovat dokumenty o ruském vězeňství a rozvinout diskusi o lidských právech.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marija Aljochinová na letišti v Praze

Marija Aljochinová na letišti v Praze | Zdroj: ČTK

„O kauze červené trenýrky jsem slyšela. A pokud se budou chtít členové skupiny Ztohoven se mnou setkat, tak se s nimi ráda setkám,“ uvedla Aljochinová k vyvěšení obřích trenýrek nad Pražským hradem členy této skupiny.

Ke dřívějším negativním výrokům prezidenta Zemana na adresu skupiny Pussy Riot řekla, že to nebyl nejlepší komentář na světě, ale že možná už prezident názor změnil. Zeman před rokem v souvislosti s Pussy Riot použil vulgární výrazy a označil je za "pornografickou skupinku" a "deviantní dámy, které dělají randál v pravoslavném chrámu, a pak se označují za politické vězeňkyně".

Marija Aljochinová, které je 27 let, se dostala na přední stránky novin začátkem roku 2012, kdy byla spolu s několika dalšími členkami feministické skupiny Pussy Riot zatčena kvůli extravagantnímu vystoupení v pravoslavném chrámu v Moskvě.

Tehdy studovala čtvrtým rokem institut žurnalistiky a kreativního psaní a měla čtyřletého syna Filipa. Týž rok byla odsouzena ke dvěma letům vězení za výtržnictví. Propuštěna byla v prosinci 2013 krátce před vypršením trestu na prezidentskou amnestii.

Odsouzení vyvolalo kontroverze

Odsouzení členek Pussy Riot vyvolalo kontroverze. Zatímco velká část ruské veřejnosti s ním podle průzkumů souhlasila a ruský parlament posléze ještě zpřísnil zákon o hanobení víry, v řadě evropských zemí se konaly demonstrace a europoslanci je nominovali na Sacharovovu cenu za svobodu myšlení.

Odlišné postoje k případu zaujali i čeští politici. Tehdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg shledal trest nepřiměřeným, expremiér Petr Nečas akci Pussy Riot označil za "vrchol nevkusu".

S členkami skupiny Pussy Riot, která vznikla v roce 2011, Aljochinová stále spolupracuje. Novinářům na letišti v Praze dnes řekla, že členem Pussy Riot může být v podstatě každý, kdo je aktivní, dokáže být sám sebou a nebojí se.

V poslední době se totiž objevily informace, že Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová se cílům skupiny vzdálily natolik, že už jejími členkami nejsou.

Aljochinová se v Jihlavě zúčastní 19. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů, na němž mimo jiné vystoupí na Inspiračním fóru. Na něm má diskutovat prostřednictvím videokonference též zakladatel WikiLeaks Julian Assange, který se už více než tři roky skrývá na ekvádorské ambasádě v Londýně. Tam ho Aljochinová loni v listopadu navštívila.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme