Ransdorf: V Curychu jsem měl navázat komunikaci mezi bankou a jejím klientem

Europoslanec za KSČM Miloslav Ransdorf tvrdí, že v Curychu chtěl v doprovodu tří Slováků navázat komunikaci mezi tamní bankou a jejím klientem, od něhož měl plnou moc. S tímto vlastníkem "významného konta" s iniciálami V. H. prý banka deset let nekomunikuje. Zástupci banky s nimi podle Ransdorfa ale vůbec nejednali a zavolali policii kvůli tomu, že údajně předložili falešné dokumenty. Falšování poslanec odmítl s tím, že kopie dokladů dostal až těsně před návštěvou banky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Europoslanec Miloslav Ransdorf na archivním snímku

Europoslanec Miloslav Ransdorf na archivním snímku | Zdroj: ČTK

"Mám čisté svědomí a ničeho, co by bylo v rozporu se zákonem, jsem se nedopustil," uvedl Ransdorf v tiskové zprávě, kterou agentuře ČTK poskytla vedoucí jeho kanceláře Helena Suchá.

V prohlášení europoslanec nevysvětlil, jaký má vztah ke klientovi Zürcher Kantonalbank, jehož jménem měl navázat komunikaci.

"Lidé kolem pana V.H., především jeho manažer, pan P.G., se domnívali, že mohu s bankou otevřít komunikaci, a proto mne vybavili plnou mocí, která mne k tomuto jednání opravňovala," uvedl Ransdorf.

Podle slovenských médií je Slovákem, který jako jediný ze čtveřice zůstává zadržován švýcarskou policií, bývalý starosta obce Ivanka pri Nitre Peter Guzmický.

"Šlo jen o to otevřít možnost komunikace s bankou. Je prostě absurdní, aby ten, komu chodí výpisy z účtů, neměl s bankou, kde má konto, kontakt. Ale k žádnému setkání se zástupci banky nedošlo," uvedl v prohlášení Ransdorf. Jediným pracovníkem banky, který byl k dispozici, byla žena na recepci, dodal.

KSČM bude chtít od Miloslava Ransdorfa vysvětlení jeho kauzy

Číst článek

Místo bankovních úředníků se dostavila ochranka a pak policie, která ho po nějaké době spolu s trojicí slovenských občanů převezla z banky na služebnu. Tam Ransdorfovi oznámili, že je zatčen. "Bylo mi řečeno, že mne banka obvinila, že jsem falšoval příslušné dokumenty," uvedl.

Když se ptal na důkazy, odkázali ho policisté na další vyšetřování. Falšování se prý nemohl dopustit, protože kopie dokladů dostal bezprostředně před návštěvou banky. "Je trestné i předkládání falešných dokumentů bance," reagoval údajně policejní komisař.

Švýcaři zadrželi Ransdorfa ve čtvrtek a formálně propustili v pátek večer. Na svobodu se ale dostal až v sobotu dopoledne kvůli čekání na povolení, že se může jako cizinec vrátit do České republiky.

Na policii musel odevzdat nejen peníze a pas, ale i boty, opasek na kalhoty i léky. "Ke všem výslechům jsem chodil spoutaný, s rukama za zády," zmínill poslanec Evropského parlamentu.

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák v sobotu řekl, že švýcarská policie zadržela čtveřici kvůli podezření, že se v curyšské bance pokusili o převod vysoké částky peněz na základě dokumentů, které neodpovídaly skutečnosti. Policie zatím nikoho z nich neobvinila.

Ransdorf se vrátil domů a cítí se nevinný, tvrdí jeho asistentka

Číst článek

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme