Zprávy → Politika a společnost22. prosince  2015 v 12:50  

Němci situaci s uprchlíky nezvládnou, myslí si tři čtvrtiny Čechů

Tři čtvrtiny Čechů se domnívají, že Němci situaci s uprchlíky nezvládnou (ilustrační foto) - Foto:  ČTK

Tři čtvrtiny Čechů se domnívají, že Němci situaci s uprchlíky nezvládnou (ilustrační foto)Foto:  ČTK

Naprostá většina české veřejnosti nerozumí německé politice zaměřené na migrační problém. Podle dnes zveřejněného průzkumu agentury STEM je to 80 procent dotázaných. 70 procent respondentů nechápe v tomto ohledu ani záměry české vlády.

„Máme iracionální, emotivní strach z čehosi, čemu na domácí politické scéně nerozumíme, a Němci dělají něco, čemu nerozumíme už vůbec,“ říká Jan Hartl, z agentury STEM. 

Tři čtvrtiny Čechů se dokonce domnívají, že Němci situaci nezvládnou a jejich problém nějakým způsobem dopadne v budoucnu i na Českou republiku. 

 

Výsledky průzkumu přiblížil Jan Hartl z agentury STEM

Vložit na svůj web

„Vzájemně si v tomto ohledu nerozumíme. Panuje obrovská obava z uprchlíků. Více než dvě třetiny lidí se domnívají, že u nás dříve nebo později povede situace k posílení extremistických a radikálních stran,“ dodává Jan Hartl. 

Uprchlická krize navíc zhoršila postoj obyvatel Česka k EU a k Německu. Polovina Čechů si myslí, že se zhorší vztahy s Německem. Jen devět procent dospělých se domnívá, že to na vzájemné vztahy nebude mít vliv. 

Česko-německý fond budoucnosti, který analýzu zadal, považuje za důležité zejména vzdělávat společnost, a to už od školních tříd. V příštím roce chce tato organizace podpořit hlavně projekty, které spojí obyvatele obou zemí v úsilí o potlačení xenofobních nálad a naopak posilování otevřené společnosti. 

Průzkum agentury STEM přichází v den, kdy Mezinárodní organizace pro migraci informuje, že do Evropy už letos dorazilo víc než milion migrantů a na útěku před válkami zahynulo víc než tři a půl tisíce lidí.  

Polovina Čechů míní, že uprchlická krize zhorší vztahy s Německem - Foto:  ČTK

Související weby

Uprchlická krize

Autor:  Veronika Sedláčková  (ves),  ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace