65 let jako důchodová hranice. Po pěti letech se bude zkoumat, zda ji neposunout, schválila vláda

Andrej Babiš, Bohuslav Sobotka a Pavel Bělobrádek (fotokoláž) - Foto: Filip Jandourek, Michal Jindra

Andrej Babiš, Bohuslav Sobotka a Pavel Bělobrádek (fotokoláž)Foto: Filip Jandourek, Michal Jindra

Lidé by mohli odcházet do důchodu v 65 letech. V pondělí tuto věkovou hranici odhlasovala vláda. Návrh však počítá také s tím, že se hranice může posunout, a to v závislosti na průměrné době dožití. Dokument nyní poputuje k poslancům.

Vláda výrazně posunula "důchodovou" debatu. Kromě hranice 65 let pro odchod do důchodu však novela počítá s tím, že by hranici měla vláda projednávat každých pět let na základě statistických údajů. Současné takzvané zastropování se týká lidí, kteří se narodili po roce 1971. 

Proti návrhu bylo zpočátku hnutí ANO, jako horní hranici navrhovalo 67 let, po posledním jednání se ale k návrhu připojilo. Zavedení takzvaného stropu pro odchod do důchodu podle vlády mimo jiné znamená, že lidé v produktivním věku budou moct lépe plánovat.  

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD řekla, že chystá v souvislosti s důchodovou hranicí i seznam náročných profesí. „Předložím do konce září takový základní materiál pro další diskuzi, který by udával, jaké profese mají být zohledňovány při případném dřívějším věku odchodu do důchodu. Jedná se o profese, které jsou fyzicky mnohem náročnější, než ty ostatní,“ upřesnila ministryně. 

Podle premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD bylo hlasování jednomyslné. Očekává se, že návrh Parlamentem projde. 

Autor:  Jana Čermáková

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace