Sněmovna prosadila nižší zdanění benefitů

Poslanecká sněmovna definitivně prosadila nižší zdanění zaměstnaneckých výhod daní z přidané hodnoty. Poslanci přehlasovali prezidentské veto zákona, který vrací zdanění benefitů na dřívější nižší úroveň.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR | Foto: Tomáš Adamec

Proti vyššímu zdanění protestovaly hlavně odbory a hrozily stávkou v dopravě. Pro zákon dnes hlasovali poslanci ČSSD a KSČM, přidali se i poslanci KDU-ČSL, bývalá poslankyně zelených Olga Zubová i dva bývalí sociální demokraté Evžen Snítilý a Kosta Dimitrov. Proti přijetí zákona hlasovali občanští demokraté, zelení i poslanci zastupující TOP 09.

Přehrát

00:00 / 00:00

O přehlasování prezidentského veta informovala v Ozvěnách dne parlamentní zpravodajka Věra Masopustová

Podle místopředsedy ODS Petra Gandaloviče je největší problém, že Fischerova vláda ustoupila nátlaku odborů: „Tento zákon byl schválen přímo za vydírání stávkou a do budoucna jakákoli vláda bude mít velký problém, protože fajticky se odboráři vždycky takto mohou domoci svých zájmů.“

Šéf ČSSD Jiří Paroubek naopak výsledek hlasování uvítal: „Ti, kteří si hráli s ohněm, to znamená ODS a poslanci, kteří se hlásí k TOP 09, kteří provokovali v zásadě stávku, tak dostali odpověď.“

Petr Tluchoř, předseda poslaneckého klubu ODS v Ozvěnách dne řekl, že byl nesmyslně zneužit institut legislativní nouze. „Evidentně většina socialistů, komunistů a lidovců rozhodla a myslím, že celý ten sytém je na zásadnější debatu po volbách.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O zaměstnanckých výhodách diskutovali v Ozvěnách dne Petr Tluchoř, předseda poslaneckého klubu ODS a dne místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Novelu naopak ocenil v Ozvěnách dne místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. „Otázka zaměstnaneckých výhod a nižší zdanění je právě podpora zaměstnanosti a firem.“

Státní pokladnu čekají škrty

Snížení příjmů státu u benefitů a pravděpodobné vyšší výdaje na mateřskou poznamenají státní rozpočet. Podle ministra financí Eduarda Janoty je tedy pravděpodobné, že státní kasu čekají další škrty:

„Budu se muset, chtě nechtě, vrátit ke škrtům ve výdajích. Ať už to budou výdaje, které souvisí se státní administrativou, s investicemi. Ale nevyhne se to ani sociální oblasti. Budu se muset takto racionálně chovat, protože jinak to není možné zajistit,“ upozornil Janota.

Krajská referenda budou

ČSSD, KSČM a Strana zelených ve sněmovně znovu prosadily uzákonění pravidel krajského referenda, která tak budou platit od roku 2011. Sněmovna, která před měsícem přehlasovala odmítavý postoj Senátu, dnes během několika minut přehlasovala veto prezidenta.

A nakonec poslanci smetli se stolu i veto Senátu a zvýšili mateřskou na loňskou úroveň. Novela nyní putuje k prezidentovi. Součástí návrhu je i změna v proplácení ošetřovného. Bude opět vypláceno od prvního dne nemoci. Jde o dávku, kterou pobírají nejčastěji rodiče, kteří pečují o nemocné děti. Kvůli přijetí vládního úsporného balíčku se ošetřovné od ledna vyplácí až od čtvrtého dne nemoci stejně jako nemocenská. Tato změna by měla stát dalších 400 milionů korun.

Milan Kopp, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme