Podmínky pro zaměstnávaní cizinců se zřejmě zpřísní

Cizinci v Česku - Foto: Správa uprchlických  zařízení

Cizinci v ČeskuFoto: Správa uprchlických zařízení

Nelegálně zaměstnávat cizince by se firmě v budoucnu už nemělo vyplatit. Vláda má totiž rozhodnout o novele, podle které by vyhoštění cizince platila společnost, která mu dala práci. Norma sjednocuje českou legislativu s unijní a koaliční vláda tak chce pokračovat v trendu, který rozjel Fischerův tým.

Na dnešním jednání kabinetu předloží novelu zákona ministr vnitra Radek John. V loňském roce úřady odhalily přes tři tisíce nelegálně zaměstnaných cizinců. Neziskovým organizacím ale vadí, že norma nepomáhá integraci cizinců a je příliš represivní. To přiznává i ministr vnitra. 

 

O připravované novele zákona o zaměstnávání cizinců mluvili na Radiožurnálu Tomáš Haišman, ředitel odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra a Milan Daniel z organizace Most pro lidská práva

Vložit na svůj web

„Skutečně si myslím, že se Evropa v této chvíli brání. Souvisí to s hospodářskou krizí. Brání se tomu, aby tady pracovali nelegálové. Chce skutečně stanovit velmi tvrdá opatření, abychom všichni byli spokojeni s těmi cizinci, kteří tady budou, a abychom tady měli lidi, kteří budou ku prospěchu společnosti. Čili ano, Evropa to takhle nařizuje a my se jenom harmonizujeme s Evropou, ale jistě každý český občan s tím bude souhlasit,“ řekl John. 

„Počty cizineckou policií zachycených případů nelegální práce cizinců se pohybuje v řádech desítek. Cizinci nejčastěji pocházejí ze zemí na východ od České republiky,“ říká Tomáš Haišman, ředitel odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra. 

Cizinci ale našli i jinou cestu. Stávají se z nich podnikatelé, aby získali vízum. Často jim to zařizují tak zvané zprostředkovatelské agentury. 

„Novela zákona sahá i do oblasti podnikání tak, aby byla schopná reagovat na tento trend. Nově se upravuje procedura získání statutu cizineckého podnikatele,“ upřesňuje Haišman. 

„Každý cizinec by měl dodržovat platné zákony, ale i ze strany zaměstnavatelů by měly být české zákony respektovány,“ dodává Milan Daniel z organizace Most pro lidská práva. 

Autor:  Martina Spěváčková  (msp),  ak, Jan Piroch, Veronika Sedláčková  (ves)
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace