Odboráři se s Nečasem nedohodli. Hrozí stávkou

Odbory se nedohodly s premiérem Nečasem na změně platových tarifů pro veřejný sektor. Odmítají návrh ministerstva práce a sociálních věcí, který by současný systém tabulek zjednodušil do jedné. Tím by ale skončilo navyšování platů spolu s délkou odpracovaných let a byl by větší prostor pro osobní příplatky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda vlády Petr Nečas (ODS)

Předseda vlády Petr Nečas (ODS) | Foto: Tomáš Adamec

Premiér Petr Nečas hodnotí ministerský návrh jako přijatelný: „Pro mě to řešení, jak bylo připraveno, představuje jedno z přijatelných, akceptovatelných řešení s tím ale, že mi se nechceme zabetonovat do nějaké dopředu dané pozici a říkat, že přes to vlak nejede.“

I šéf resortu Jaromír Drábek návrh z dílny svého úřadu hájí: „Úpravy tarifů jsou motivovány především tím, že je potřeba zvýšit efektivitu státní správy. Máme řadu disproporcí, které potřebujeme řešit a to, že se sníží poměr tarifní a netarifní složky, je jenom motivací k tomu, aby státní správa mohla nastoupit směr k efektivnějšímu výkonu své činnosti.“

Nečas dal také jasně najevo, že kabinet od zamýšlených škrtů neustoupí: „Představitelům odborových svazů jsme korektně sdělili, že zkrácení objemu platů o 10 procent není věc k jednání. Vláda z tohoto neustoupí za žádných okolností a to o čem jednáme je způsob.“

Odbory chtějí předložit vlastní návrh šetření

Odboráři na jednání slíbili, že sami přijdou s návrhem, jak vládou požadovaných 10 procent ušetřit. Zároveň chtějí zachovat současný systém tabulek.

„Předložíme svoje návrhy na řešení v rámci stávajícího systému. My jsme zásadně proti změně systému odměňování a usilujeme o to, aby zákoník práce nebyl novelizován, aby nebyl součástí zákonů, které jsou teď dávány do poslanecké sněmovny, protože fakticky nemá žádný dopad na státní rozpočet,“ vysvětluje svůj postoj předsedkyně odborů státní správy Alena Vondrová.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek je ale k této snaze skeptický: „To, co navrhují odbory, plošně snížit tarifní tabulky o deset procent, je věc, která je pro mě systémově nepřijatelná. Pokud bychom ještě krátili dnešní tarifní stupnice, to znamená, že bychom se dostávali u nejnižších tarifních stupňů ještě níž než dnes - někam k šesti tisícům korun, to je pro mě naprosto nepředstavitelné.“

Odboráři chystají stávku

Odboráři navíc počítají s tím, že 21. září vyjdou do ulic. „Musí se demonstrací vytvořit prostor pro všechny zaměstnance veřejných služeb a správy, aby se vyjádřili k návrhu ministra Drábka, protože tento návrh sice půjde 8. do vlády, nicméně jsme byli ujištěni, že se tam povede pouze politická diskuze, že se to neuzavře,“ potvrdila šéfka odborů státní správy Alena Vondrová.

Martin Drtina, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme