České děti holdují alkoholu nejvíc v Evropě

20. prosince  2010 v 17:33  
Policie chce víc kontrolovat restaurace a bary, zda alkohol nepijí i mladiství. - Foto: Fotobanka stock.xchng

Policie chce víc kontrolovat restaurace a bary, zda alkohol nepijí i mladiství.Foto: Fotobanka stock.xchng

České děti rády pijí alkohol. Taková informace už asi bohužel nikoho nepřekvapí. Úřady ale chtějí tento trend, který je nepříznivý i ve srovnání s Evropou, co nejdřív změnit. Policie už provádí víc kontrol v restauracích a barech, vláda přísnější sankce pro provozovatele.

V České republice je dokonce nejvyšší zastoupení 16letých osob v konzumaci alkoholu v rámci celé Evropy. Ukázala to studie ESPAD, říká ředitel sekce protidrogové politiky úřadu vlády Jindřich Vobořil. 

„Tam se ukazuje, že přibližně 48 procent mladých lidí má zkušenost s pravidelným pitím. Průměr v Evropské unii je 38 procent,“ uvedl Jindřich Vobořil. 

 

Jak zabránit dětem v konzumaci alkoholu v Odpoledním Radiožurnálu

Vložit na svůj web

Policie dnes také zveřejnila, jak dopadly čtyřdenní kontroly o druhém adventním víkendu, kdy byl i Mikuláš. Podle ředitele služby pořádkové policie Petra Sehnoutky policisté zkontrolovali přes 12 a půl tisíce dětí a mladistvých. 

„Bylo nasazeno zhruba 3200 policistů a bylo zkontrolováno čtyři tisíce provozoven v rámci těchto akcí. Bylo zjištěno přes čtyři stovky přestupků a devět trestných činů,“ řekl Petr Sehnoutka. 

Nejvíce opilých dětí, a to 95, přistihli policisté v Moravskoslezském kraji. Bohužel policie podle Sehnoutky narazila i na další „rekordmany“. 

„Sedmnáctiletý chlapec z Pardubického kraje měl 2,17 promile. Sedmnáctiletá dívka z jižní Moravy měla 1,98 promile. Nejmladší zachycený člověk byla patnáctiletá dívka,“ doplnil. 

Vláda navrhuje opatření 

Vláda chce, aby měl provozovatel podniku například větší zodpovědnost za to, že mu v hospodě sedí opilé dítě. Kromě pokut pro číšníky, které už teď policie uděluje, se uvažuje například o zavedení sankce pro samotné provozovatele ve formě dočasného uzavření podniku. 

„Pokud se to prokáže opakovaně, zastaví se provozovateli činnost třeba na týden, pak se mu zastaví na měsíc. Pak mu prostě vezmou licenci na rok,“ navrhl Jindřich Vobořil. 

Ve hře je také možnost zakázat dětem vstup do některých podniků po 18. hodině, jak to funguje třeba v Anglii. Jinak se dá očekávat, že policie s koncem roku posílí kontroly v restauracích a barech, i když konkrétnější zatím dnes být nechtěla.
 

Autor:  Zbyněk Zykmund  (zbz), Daniela Karafiátová  (dkf), Eva Presová
Pořad: Odpolední Radiožurnál s Hankou Shánělovou  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 15:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Tipy

« »
Mobilní aplikace Zprávy ČRo - Foto: Michal Jindra

Číst nás můžete

i když nejste u počítače

 
Program ČRo Sport - Foto: Michal Jindra

Program streamu ČRo Sport

Na webu vysíláme přímé přenosy

 

Doprava

  Od 25.5.2016 18:30 do 18:55; D8 - 35km na trase Praha - Bílinka; varování o překážce na vozovce zrušeno; provoz v jízdním pruhu obnoven; na vozovce jsou rozjeté hrábě
  Od 25.5.2016 18:40 do 20:40; na silnici 6 u obce Jeneč okres Praha-západ; nehoda nákladního vozidla; 2 havarovaná vozidla, neprůjezdná zpevněná krajnice; NA x OA bez zranění.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace