Besser: Českokrumlovská točna by měla zůstat na svém místě, ale rekonstruovaná

Točna před letohrádkem Bellarie - Foto: Jan Rosenauer

Točna před letohrádkem BellarieFoto: Jan Rosenauer

Ministr kultury Jiří Besser podporuje zachování otáčivého hlediště v českokrumlovské zámecké zahradě. Radiožurnálu to řekl v souvislosti se začínající sezonou unikátního divadla. Tématu českokrumlovské točny, jejíž forma a vůbec zachování, či rekonstrukce rozděluje laickou i odbornou veřejnost, se bude dnes věnovat Speciál Martina Veselovského na Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu.

Stěhování otáčivého hlediště v Českém Krumlově považuje Besser za nereálné. Mělo by zůstat na svém místě v zámecké zahradě, která je pod ochranou UNESCO. Musí se ale do konce roku 2015 přestavět. Rekonstrukcí by měl projít také sousední letohrádek z 18. století. 

„Já v současné době vidím jako zásadní jednat s UNESCO, jak mnoho vadí vytvořit finanční podmínky Národnímu památkovému ústavu z pozice ministerstva kultury tak, aby byla opravena Bellarie, a v další fázi mám představu určité architektonické soutěže na polidštění točny,“ říká ministr kultury Jiří Besser. 

'Součást turistického ruchu' 

Českokrumlovskou točnu vlastní Jihočeské divadlo České Budějovice. Jeho soubory před ní každé léto hrají až pro 55 tisíc českých a zahraničních diváků. Poprvé se tu hlediště s 60 lidmi otočilo 9. června roku 1958. Nová točna v zámecké zahradě stojí od roku 1994. Vejde se na ni 650 diváků. 

Město je, včetně zámecké zahrady, na seznamu UNESCO zapsáno od roku 1992. Mnozí památkáři poukazují na to, že komisaři světové organizace v té době netušili, že v zahradě bude točna, popřípadě jaká, proto požadují její odstranění.  

Zástupci divadla, Jihočeského kraje i města Český Krumlov hlediště zachovat chtějí. Podle nich je součásti turistického ruchu v regionu. 

Tématu se věnoval také středeční Speciál Martina Veselovského. Videozáznam z celé debaty naleznete v článku: VIDEO: Komu vadí krumlovská točna? 

Autor:  Michaela Vetešková  (miv), Michal Šenk
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace