Zprávy → Politika a společnost14. září  2011 v 12:50  

Česko-německý fond budoucnosti chce přesvědčit o důležitosti němčiny

Češi by se měli více učit německy - Foto:  Merker Berlin, licence Public Domain, volné dílo

Češi by se měli více učit německyFoto:  Merker Berlin, licence Public Domain, volné dílo

Čím dál méně Čechů se domluví plynně německy, což poškozuje ekonomické i běžné styky s Německem. Česko-německý fond budoucnosti proto vyhlásil projekty na podporu německého jazyka.

Už delší dobu upozorňují němečtí podnikatelé nebo diplomaté, že neznalost němčiny poznamenává nejen ekonomické styky, ale prakticky všechny oblasti vzájemných vztahů s nejbližším sousedem. 

Němčina ve výuce cizích jazyků stále více vyklízí pole angličtině. Jednou z institucí, která se snaží tento trend alespoň zmírnit, je Česko-německý fond budoucnosti. Tématem tohoto a příštího roku vyhlásil právě podporu německého jazyka a představil, jaké projekty chce na tomto poli podporovat. 

 

Ředitel Česko-německého fondu budoucnosti Tomáš Jelínek představil hlavní projekty v poledních Ozvěnách dne

Vložit na svůj web

„Česko-německý fond budoucnosti nevyhlásil téma roku zaměřené pouze na němčinu v Čechách, ale také na češtinu v Německu. I když se situace obou zemí liší, je naším hlavním cílem, aby si vzala spolupráce mezi Čechy a Němci za cíl toto téma a pokusila se ostatní obyvatele přesvědčit o tom, jak je důležité umět německy či naopak česky v Německu,“ říká ředitel fondu Tomáš Jelínek. 

Fond už se může pochlubit konkrétními výsledky své výzvy: „Včera jsme podpořili projekt tandemu Plzeň-Řezno, který usiluje o oslovení jak ředitelů škol, tak i žáků a rodičů a přesvědčování o důležitosti znalosti němčiny. Projekt chce odbourat i případné negativní emoce spojené s druhou řečí nebo předsudky o její složitosti.“ 

Některé projekty se zaměřují na severočeský region. „Cítíme speciální zodpovědnost za pohraniční oblasti z důvodu péče o společné dědictví. Pohraničí je častým příjemcem naší podpory. Češi a Němci by se měli společně pokusit najít způsob, jak měnit některé problematické jevy,“ vysvětluje Jelínek. 

Jde třeba i o výměnu zkušeností sociálních pracovníků nebo o spolupráci institucí v boji proti xenofobii a pravicovému radikalismu. 

„Jde nám o to, aby česko-německá hranice nepůsobila jako horizont, přes který nemá smysl se dívat, ale naopak jako inspiraci ke společnému zamyšlení a výměně zkušeností,“ dodává ředitel fondu. 

Autor:  Veronika Sedláčková  (ves), Lucie Maňourová
Pořad: Ozvěny dne  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 12:10 a 18:10  |  Délka pořadu: 20 a 50 minut – vysíláno do prosince 2012  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace