Zprávy → Politika a společnost26. září  2011 v 15:01  

Advokátům se sníží odměny za jednoduché spory

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) - Foto: Filip Jandourek

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS)Foto: Filip Jandourek

Zapomenutá složenka nebo jízda načerno by od příštího roku neměly končit dluhem v řádu tisíců korun a exekucí. Nové vyhlášky resortu spravedlnosti počítají s tím, že snížit by se měl paušál exekutorovi a o víc než 40 procent klesnou taky náklady na exekuce a služby advokátů.

„Cílem je, aby v jednoduchých sporech, kde advokát nezastupuje klienta u soudu, ale pouze dává návrh na vydání platebního rozkazu, byly náklady asi o 40 procent nižší. Dnes, pokud jde o drobný dluh mezi jedním až pěti tisíci korunami, platí dlužník advokátovi až 9 tisíc korun,“ popsal současnou praxi ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. 

 

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a prezidentka Exekutorské komory Jana Tvrdková v poledních Ozvěnách dne

Vložit na svůj web

Odměna by podle něj měla být přiměřená. Menší dlužné částky přitom dnes často skupují spekulanti, kteří pak podávají hromadné elektronické žaloby. Soudci pak údajně nestíhají posuzovat, jestli ten který konkrétní dluh je oprávněný. 

„V poslední době jsme svědky takzvaného byznysu s malými pohledávkami. Velké advokátní firmy kupují tisíce velkých pohledávek, které ještě často dělí a hlavním cílem je získat odměny podle advokátního tarifu,“ potvrdil Pospíšil. 

Resort chce ale jít ještě dál. Připravuje také novelu občanského soudního řádu, která by soudům dalo pravomoc u jednoduchých sporů náhradu nákladů vůbec nepřiznávat. 

 

Podle prezidentky České exekutorské komory Jany Tvrdkové je pro komoru návrh v této podobě akceptovatelný. Nemyslí si však, že bude více motivovat dlužníky. Uvedla pro Rádio Česko.

Vložit na svůj web

Exekutorům návrh nevadí, nepovažují ho ale za motivující pro dlužníky 

Pro prezidentku exekutorské komory Janu Tvrdkovou je nynější návrh ministra spravedlnosti akceptovatelný. 

„Bohužel přichází v době, kdy se na soudní exekutory přenáší další část státních kompetencí, kdy exekutoři budou vykonávat množství práce, dosud vykonávané soudy, takže jsou na otázku snížení svého tarifu velmi citliví,“ řekla Tvrdková. 

Jana Tvrdková - Foto: Alžběta Švarcová

Jana TvrdkováFoto: Alžběta Švarcová

Prezidentka exekutorské komory současně zdůraznila, že nelze klást rovnítku mezi výší dluhu a výší nákladu, souvisejícího s jeho vymožením. „Jednoduše řečeno, dluh 300 korun nemůže být vymožen za 300 korun.“ 

Tvrdková také pochybuje o motivačním efektu, který by měla novela přinést. "Ze stávající praxe bohužel vidíme, že, přestože jsou proti nim vedeny exekuce, dlužníci spoléhají na to, že je jejich věřitelé nedoženou, že je exekutor nenajde. Jednou prožité exekuční řízení je prostě nevede k větší obezřetnosti a finanční odpovědnosti," uvedla Tvrdková pro Rádio Česko. 

Advokátní komora: Zákon zvýhodní dlužníky 

 

Podle tiskové mluvčí České advokátní kanceláře Ivy Chaloupkové návrh ministerstva zvýhodňuje dlužníky. Chaloupková to uvedla pro Svět o druhé Rádia Česko.

Vložit na svůj web

Opačný názor na návrh ministra Pospíšila má Česká advokátní komora (ČAK). Podle její tiskové mluvčí Ivy Chaloupkové jde novela naproti samotným dlužníkům. "Dojde ke zvýhodnění dlužníků jako osob, které porušily právní předpisy a neplnily řádně a včas své závazky," uvedla Chaloupková pro Svět o druhé Rádia Česko. Současnou výši odměn považuje ČAK za adekvátní a s ministerstvem chce o znění novely vyhlášky ještě jednat. 

 

Ministr spravedlnosti Pospíšil ze svého návrhu na snížení poplatků slevit nehodlá, uvedl to ve Světě o druhé Rádia Česko.

Vložit na svůj web

Jak ministr Pospíšil uvedl v rozhovoru pro Rádio Česko, výtky advokátů chápe, ale chce vyjít vříc občanům, kteří musí dnes i za drobné pokuty platit neadekvátně vysoké částky. "Naše stanovisko je v této věci neměnné," dodal ministr. Podle Pospíšila by nové znění vyhlášek mohlo platit už od začátku příštího roku. 

Autor:  Martin Drtina  (mad), Veronika Sedláčková  (ves), Igor Maňour  (ima), Pavel Cyprich, Petra Mašková
Pořad: Ozvěny dne  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 12:10 a 18:10  |  Délka pořadu: 20 a 50 minut – vysíláno do prosince 2012  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace