Zprávy → Politika a společnost21. listopadu  2011 v 08:20  

Srovnávací zkoušky jsou nekoncepční, stěžují si učitelé i psychologové

Srovnávací zkoušky by měly prověřit kvalitu vzdělávání na jednotlivých školách (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka stock.xchng

Srovnávací zkoušky by měly prověřit kvalitu vzdělávání na jednotlivých školách (ilustrační foto)Foto: Fotobanka stock.xchng

Sedmnáct psychologů a učitelů chce zarazit srovnávací zkoušky žáků pátých a devátých tříd na základních školách. K bojkotu vyzvali i rodiče. Podle kritiků je plán, jehož detaily dnes ministerstvo školství představí, nekoncepční.

Odborníkům se nelíbí, jak ministerstvo mění stanoviska, k čemu výsledky celoplošných testů poslouží. Nedávno totiž zazněl nápad, že rozdělí žáky na budoucí učně a studenty. 

To ale ministr školství Josef Dobeš (Věci veřejné) po vlně kritiky odmítl a upřesnil, že srovnávací zkoušky mají sloužit jako zpětná vazba kvality a úrovně vzdělávání na jednotlivých školách. 

 

Viceprezident Asociace ředitelů základních škol Pravoslav Němeček se vyjadřuje k plánovaným srovnávacím zkouškám žáků pátých a devátých tříd

Vložit na svůj web

„Celý vzdělávací systém je rozvolněný zrušením osnov a učitelé nemají porovnání. V různých městech České republiky se učí děti v tom předmětu něco jiného a my jsme si řekli, že v klíčových bodech v páté a deváté třídě je třeba nastavit minimální standard, co musí každé dítě umět ze tří klíčových předmětů,“ vysvětlil Dobeš. 

Testy prověří znalosti žáků z českého i cizího jazyka a matematiky v květnu 2014. Už v polovině prosince ministerstvo chystá první generálku na stovce škol. 

Zkoušky prověří jen znalosti žáků 

„Když to vezmu z trošku širšího pohledu, určitě je dobře, že se něco dělá se zlepšením kvality vzdělávání. Školy už si většinou žáky testují, využívají služeb různých organizací, které jim dávají určité podklady, ale tady jde jenom o to, že to je jenom jedna část evaluace toho žáka,“ domnívá se viceprezident Asociace ředitelů základních škol Pravoslav Němeček. 

Zkoušky se podle kritiků soustředí jen na poměřování znalostí (ilustrační foto) - Foto:  Magistrát města Plzně, tisková zpráva

Zkoušky se podle kritiků soustředí jen na poměřování znalostí (ilustrační foto)Foto:  Magistrát města Plzně, tisková zpráva

Podle něj sice testy podají přehled o znalostech žáků, nemohou ale ověřit jejich schopnosti komunikace nebo spolupráce. To, jestli je pro žáky vhodné studium na škole s maturitou, proto mohou srovnávací zkoušky ukázat jen částečně, myslí si Němeček. 

„Nelze říct jednoznačně – ten žák se na gymnázium nehodí. Protože on se může změnit, může se zlepšit, má šanci třeba až do té deváté třídy na sobě pracovat a podobně,“ vysvětluje. 

Asociace si nicméně myslí, že testy mohou představovat pro žáky, rodiče i učitele zpětnou vazbu, i když jen v oblasti znalostí. 

V minulém týdnu se ředitelé základních škol zabývali plánem ministerstva školství na valné hromadě. Asociace se teď chystá návrhy na celoplošné testování ovlivnit. 

„My jsme teď sepsali takové závěry z té valné hromady a tyto závěry zveřejníme, předáme je ministerstvu školství, předáme je panu ministrovi,“ dodává Němeček. 

Autor:  Klára Bílá  (klb), Kristina Winklerová
Pořad: Ranní interview  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–pátek 07:50 a 08:50, sobota–neděle 08:50  |  Délka pořadu: 3,5 minuty  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace