Aliance Rodičů za inkluzi prosazuje větší zapojení hendikepovaných dětí do běžné výuky

27. ledna  2015 v 03:50  
V Česku vznikla aliance Rodičů za inkluzi, chce prosadit větší zapojení dětí s handicapem do běžné výuky (ilustrační foto) - Foto:  Anders Ruff Custom Designs,  CC BY-ND 2.0

V Česku vznikla aliance Rodičů za inkluzi, chce prosadit větší zapojení dětí s handicapem do běžné výuky (ilustrační foto)Foto:  Anders Ruff Custom Designs, CC BY-ND 2.0

Rodiče dětí se specifickými vzdělávacími potřebami zakládají vlastní alianci. Chtějí tak získat větší slovo v debatě o zařazení žáků s hendikepem do běžné výuky. Tuto praxi, které se odborně říká inkluze, nedávno kritizoval prezident Miloš Zeman.

"Máme v alianci hodně rodičů, kteří měli třeba několik let děti ve speciální škole," přibližuje nově vznikající uskupení Karin Marques z Nadace Open Society Fund. 

„Byli nešťastní z toho, že dítě bylo zabržděno ve vývoji. Napodobovalo některé ne úplně dobré návyky ostatních dětí. Když mohli srovnávat, jak rostlo a rozvíjelo se v běžné škole, tak vidí, jaký to má obrovský přínos,“ dodává Marques. 

Rodiče by chtěli připravit různé kampaně, a oslovit tak veřejnost, upřesňuje Marques činnost aliance nazvané Rodiče za inkluzi. 

„Rodiče také chtějí nabídnout dialog odborníkům, ministerstvu školství, orgánům státní správy i učitelům. Chtějí přinést svůj pohled rodiče, který chce, aby jeho dítě nebylo ve skleníkovém prostředí, ve specializovaném zařízení, ale aby bylo mezi ostatními vrstevníky v běžné škole,“ vysvětluje Marques. 

Čtěte také: Před pěti lety chodila většina postižených dětí do speciálních tříd. Dnes je poměr opačný

Sdružení tak reaguje na výrok prezidenta Miloše Zemana. Podle něj by neměly hendikepované děti zůstávat ve třídách s těmi nehendikepovanými. 

Děti jsou podle prezidenta šťastnější, když jsou mezi sobě rovnými. Zeman tento výrok pronesl v polovině ledna při debatě v Rehabilitačním ústavu v Brandýse nad Orlicí. 

„Nejsem zastáncem názoru, že by děti, které jsou určitým způsobem hendikepovány, měly být umisťovány do tříd s nehendikepovanými žáky, protože je to neštěstí pro oba,“ prohlásil tehdy Zeman. 

Autor:  Věra Masopustová  (vma), Anna Kottová
 

Nové články v rubrice

Tipy

« »
Program ČRo Sport - Foto: Michal Jindra

Program streamu ČRo Sport

Na webu vysíláme přímé přenosy

 
Mobilní aplikace Zprávy ČRo - Foto: Michal Jindra

Číst nás můžete

i když nejste u počítače

 

Doprava

  Od 27.5.2016 00:30 do 02:35; na silnici 3 u obce Bystřice okres Benešov; nehoda; zvěř na vozovce; probíhá vyšetřování nehody; OA x zvěř, bez zranění osob. Na místě PČR.
  Strahovský tunel, směr Břevnov, Praha, tunel uzavřen, Od 26.06.2016 23:00 Do 27.06.2016 05:00, údržba tunelu

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace