Americký zpěvák Randy Blythe znovu stojí před českým soudem kvůli smrti fanouška

Americký zpěvák kapely Lamb of God Randy Blythe (uprostřed) dnes vypovídal před Městským soudem v Praze. - Foto:  ČTK

Americký zpěvák kapely Lamb of God Randy Blythe (uprostřed) dnes vypovídal před Městským soudem v Praze.Foto:  ČTK

Před Městský soud v Praze se vrátila kauza amerického zpěváka Randyho Blytha. Loni ho česká policie obvinila, že na koncertě v roce 2010 usmrtil jednoho z fanoušků. Žalobce ho viní z ublížení na zdraví, které mělo za následek smrt. Blythovi hrozí až deset let vězení. Zpěvák jakoukoli vinu odmítá.

Ve výpovědi dnes obžalovaný uvedl, že během koncertu vylezlo na pódium hned několik fanoušků, posledního odstrčil zpátky mezi diváky. O předchozí se postarala ochranka. 

Blythe dnes také uvedl, že v klubu Abaton, kde se svoji kapelou vystupoval, byla nedostatečná bezpečnostní upatření a fanoušci volně vylézali na pódium. Mladíka prý mezi diváky shodit nechtěl, jen ho od sebe odstrčil. 

Státní zástupce Vladimír Mužík je ale jiného názoru: 

 

O kauzu Randyho Blythe se zajímala redaktorka Eva Rajlichová

Vložit na svůj web

„Shodil úmyslně poškozeného z pódia vysokého 98 cm, a to tím způsobem, že k němu přistoupil ze strany, kde ho poškozený neviděl, a neočekávaně oběma rukama a značnou silou ho strčil do hrudníku tak, že poškozený při pádu při pádu přepadl přes kovovou zábranu A dopadl na zem, kde se udeřil do týlní krajiny hlavy, čímž došlo u poškozeného ke krvácení do mozku,“ uvedl Mužík. 

Překvapivé zatčení 

Až do svého zatčení na pražském letišti v loňském roce prý nevěděl, že se někdo zranil nebo dokonce zemřel. Rodina oběti požaduje 10 milionů korun. Zpěvák jakoukoli vinu odmítá. 

„Hlavní líčení je plánováno od 4. do 8. února. Tedy je zjevné, že senát předpokládá, že by v této době měl být vynesen rozsudek. Samozřejmě podrobněji odhadnout délku provádění jednotlivých důkazů předem není možné,“ řekl k možnému termínu rozsudku místopředseda městského soudu Libor Vávra. 

K osudové události došlo při koncertě Lamb of God v pražském klubu Abaton na konci května 2010. Randy Blythe měl tehdy shodit z pódia mladíka, ten se přitom poranil na hlavě. V důsledku toho pak později zemřel. 

Jak Radiožurnálu řekl v srpnu loňského roku jeden ze zpěvákových právních zástupců Martin Radvan, Blythe si není jistý tím, co se během vystoupení vlastně stalo. 

„Vůbec si není jist také tím, že by to byl on, kdo by na tom jevišti toto způsobil. A i kdy to byl on, kdo by pomohl nějakého diváka z pódia strčit, což se na těchto koncertech dělá, tak by to bylo součástí takového jednání těch lidí při vystupování,“ řekl Radvan. 

Kapela Lamb of God se těší mezi fanoušky metalu značné popularitě. Jenom ve Spojených státech amerických prodala kolem dvou milionů hudebních nosičů. Za desku Sacrament získala cenu Grammy, její koncerty milovníci tvrdších hudebních žánrů vyhledávají. 

41letého Blytha zadrželi policisté loni v červnu v Praze, krátce před vystoupením. Obvodní soud pro Prahu 8 ho poslal do vazby. V ní zpěvák strávil zhruba pět týdnů, ven se dostal až po složení téměř osmimilionové kauce. 

Policie ukončila vyšetřování v polovině listopadu. Na nadcházející hlavní líčení se podle svých právních zástupců Randy Blyth dostaví osobně. 

Autor:  Eva  Rajlichová  (era), Kateřina Kozmová, Michaela Vydrová, Petr Medek  (pem)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace