Zprávy → Politika a společnost27. září  2016 v 13:11  

Anarchista Ignačák je na svobodě. Po výtce Ústavního ho z vazby propustil Vrchní soud

Martin Ignačák u soudu - Foto:  ČTK

Martin Ignačák u souduFoto:  ČTK

Anarchista Martin Ignačák stíhaný pro přípravu teroristického útoku na vlak opustil v úterý vazbu. Propustil ho z ní vrchní soud, který podle Ústavního chyboval, když Ignačáka ponechával rok a čtyři měsíce za mřížemi. Muži hrozí až výjimečný trest.

"Je pravda, že byl propuštěn," potvrdil informaci Zpravodajského webu Českého rozhlasu mluvčí Vrchního soudu Jan Fořt.   

Ignačákův obhájce Ondřej Štefánik se o propuštění dozvěděl jen zprostředkovaně, aktuálně totiž pobývá mimo Českou republiku. "Další informace v tomto směru nemám a budu s klientem mluvit teprve ve druhé polovině tohoto týdne," uvedl.
  

Martin Ignačák je společně s dalšími čtyřmi lidmi obžalován z přípravy teroristického útoku na vlak s vojenským materiálem. Útočit měli molotovovými koktejly. Třem z pěti obviněných hrozí až 20 let vězení nebo výjimečný trest. 

Právě vysokým trestem a výpovědí policisty odůvodňoval vrchní soud, proč muže tak dlouho držel pod zámkem. Policejní agent totiž vypověděl, že se mu Ignačák zmínil o možném útěku za hranice, pokud by mu hrozil vysoký trest. Muži letos v květnu vazbu prodloužil i přes to, že městský soud ho krátce před tím propustil. V srpnu pak v návaznosti na rozhodnutí Ignačáka pod zámkem ponechal i městský soud. 

Podle Ústavního soudu ale vrchní soud chyboval, nezabýval se například variantou, že se Ignačák mohl stát obětí policejní provokace. „Otázka, zda nedošlo k nedovolené policejní provokaci, bude předmětem zkoumání v hlavním líčení a nelze očekávat, že o ní komplexně a jednoznačně rozhodne vazební soud. Přesto se i on touto otázkou musí zabývat, pokud se rozhodne vazbu uvalit,“ napsala soudkyně zpravodajka Kateřina Šimáčková. Rozhodnutí vrchního soudu proto zrušila a nařídila nové projednání vazby. 

Autor:  Ondřej Golis  (ogo)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace