Zprávy → Politika a společnost16. září  2016 v 16:00  

Až 50 milionů pokuty za falšování vína? Novelu poslanci pustili do závěrečného čtení

Víno (ilustrační foto) - Foto:  Comstock Images

Víno (ilustrační foto)Foto:  Comstock Images

Pouta za falšování vína až 50 milionů korun nebo přísnější podmínky pro dovoz a prodej sudového vína. Nejen s tím počítá vládní novela vinařského zákona. Dnes ji poslanci propustili do třetího čtení.

Podle novely by se sudové víno nově nemohlo prodávat jinde než u vinařů nebo dovozců, případně by musela mít vinotéka smlouvu s výrobcem. Prodejce by si zároveň musel vést evidenci. 

„Abychom byli schopni, když bude nějaký problém, jednoznačně dohledat a identifikovat, kdo to víno do České republiky dovezl, a kdo je tedy zodpovědný za to, že ta kvalita neodpovídá,“ uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). 

„To je dneska velký problém pro Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci – právě dohledatelnost a potom vymahatelnost sankcí za nekvalitní víno,“ doplnil. 

Vláda si od novely slibuje, že pomůže zabránit falšování vína a že se zlepší kvalita nabízeného zboží. Třeba podle opozičního poslance Petra Bendla (ODS) to však má i své kontroverze. 

„Tento návrh přispívá větším vinařům, kteří především lahvují a kteří říkají, že je třeba vymyslet systém, aby se tady neprodávalo laciné víno, protože to je přece podezřelé,“ poznamenal Bendl. 

„Laciné víno v sobě nemá náklady spojené s lahvováním a s dalšími věcmi, takže tady je vymyšlená řada byrokratických kroků, které budou malým, nelahvujícím vinařům prodávajícím skrze vinotéky komplikovat život,“ dodal Bendl. 

Autor:  Václav Štefan,  ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace