Azylanti v Česku musí mít podle odborů stejné pracovní podmínky jako Češi

5. října  2015 v 23:38  
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula - Foto: Filip Jandourek

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef StředulaFoto: Filip Jandourek

Azylanti nebo cizinci s povolením k práci v Česku musí mít podle odborů stejné podmínky jako Češi. Zaznělo to na večerním jednání tripartity o současné migrační krizi.

„My bychom si přáli, a také jsme vyslovili poděkování zaměstnavatelům a Hospodářské komoře, že se vymezili jednoznačně v tom smyslu, že nebudou tolerovat zneužívání těchto běženců v případě, že se dostanou na trh práce,“ uvedl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. 

„Také jsme požádali zaměstnavatele, aby nehovořili o nabídkách týkajících se běženců, protože jakmile ten člověk má oprávnění působit na trhu práce, tak je postaven na roveň českým zaměstnancům,“ dodal. 

Vláda bude podle premiéra a šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky informovat sociální partnery o uprchlické krizi pravidelně. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák připomněl, že pro běžence není cílovou zemi Česko. 

„Říkal jsem osobní zkušenosti ze srbsko-maďarské hranice tento měsíc, kde jsem tři dny pozoroval tyhle věci při cestě na zasedání. Musím říct, že je to velmi složité. Těžko se odhaduje, kdo lže, z jakého důvodu tam je, jak má uplacenou cestu do bájné země, kterou je Německo,“ zmínil Hanák. 

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů mluvili mimo jiné i o změnách v regionálním školství, financování technických vysokých škol nebo o dalším čerpání peněz z unijních fondů. 

Autor:  Jana Čermáková
 

Nové články v rubrice

Tipy

« »
Mobilní aplikace Zprávy ČRo - Foto: Michal Jindra

Číst nás můžete

i když nejste u počítače

 
Program ČRo Sport - Foto: Michal Jindra

Program streamu ČRo Sport

Na webu vysíláme přímé přenosy

 

Doprava

  D8, mezi km 12 a 10.9, ve směru Praha, pomalu jedoucí vozidlo údržby, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 24.05.2016 08:00 Do 24.05.2016 10:00, sestava se pohybuje, údržba ZPI, zdroj: ŘSD
  D8, mezi km 10.9 a 10.4, ve směru Praha, práce na údržbě mostu, levý jízdní pruh uzavřen, Od 24.05.2016 09:52 Do 24.05.2016 19:00, , rekonstrukce mostu, zdroj: ŘSD

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace