Azylanti v Česku musí mít podle odborů stejné pracovní podmínky jako Češi

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula - Foto: Filip Jandourek

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef StředulaFoto: Filip Jandourek

Azylanti nebo cizinci s povolením k práci v Česku musí mít podle odborů stejné podmínky jako Češi. Zaznělo to na večerním jednání tripartity o současné migrační krizi.

„My bychom si přáli, a také jsme vyslovili poděkování zaměstnavatelům a Hospodářské komoře, že se vymezili jednoznačně v tom smyslu, že nebudou tolerovat zneužívání těchto běženců v případě, že se dostanou na trh práce,“ uvedl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. 

„Také jsme požádali zaměstnavatele, aby nehovořili o nabídkách týkajících se běženců, protože jakmile ten člověk má oprávnění působit na trhu práce, tak je postaven na roveň českým zaměstnancům,“ dodal. 

Vláda bude podle premiéra a šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky informovat sociální partnery o uprchlické krizi pravidelně. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák připomněl, že pro běžence není cílovou zemi Česko. 

„Říkal jsem osobní zkušenosti ze srbsko-maďarské hranice tento měsíc, kde jsem tři dny pozoroval tyhle věci při cestě na zasedání. Musím říct, že je to velmi složité. Těžko se odhaduje, kdo lže, z jakého důvodu tam je, jak má uplacenou cestu do bájné země, kterou je Německo,“ zmínil Hanák. 

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů mluvili mimo jiné i o změnách v regionálním školství, financování technických vysokých škol nebo o dalším čerpání peněz z unijních fondů. 

Autor:  Jana Čermáková

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace