Babiš představí dlouhodobou koncepci Celní správy, chce větší pravomoci

Celní správa (ilustrační foto) - Foto: Michal Trnka

Celní správa (ilustrační foto)Foto: Michal Trnka

Rozšířit kompetence Celní správy v oblasti trestního řízení u daňových podvodů - to je hlavní cíl dlouhodobé koncepce Celní správy. Tu dnes představí ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO spolu s generálním ředitelem Celní správy Milanem Poulíčkem. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) přitom prosazuje vznik finanční policie.

„Daňovou trestnou činnost Celní správa z důvodu větší specializace a odbornosti v této oblasti přirozeně odhaluje a dokumentuje už dnes. Ale po jejím zadokumentování ji ve fázi přípravného řízení předává policii,“ připomněl mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec. 

„Odstraněním tohoto mezistupně by došlo ke zjednodušení, zrychlení i zefektivnění průběhu trestního řízení,“ dodal. O koncepci se podle Žurovce diskutuje už skoro deset let. Ministerstvo financí ji předloží během několika týdnů k posouzení vládě. 

Pokud nyní celníci přijdou na daňový trestný čin, musí ho buď rovnou předat policii, nebo ho mohou se souhlasem státního zástupce sami prověřovat. Jejich pravomoci ale končí před zahájením trestního stíhání, kdy věc přebírají policisté. 

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) přitom na začátku srpna oznámil od ledna vznik finanční policie, která by se měla zaměřit především právě na daňovou kriminalitu. K jejímu vzniku má má ministr financí Andrej Babiš výhrady. 

Čtěte také: Bývalý šéf ÚOOZ Šlachta nastoupil k pardubickým celníkům. V září ale zamíří výš

Řady pracovníků Celní správy v Pardubicích rozšířil od pondělí bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta, který teď zastává funkci zástupce celního úřadu pro celý kraj. 

Prvního září ale Šlachta v Pardubicích skončí a nastoupí na post pověřeného zástupce generálního ředitele Celní správy pro oblast pátrání. Podle celníků v této funkci setrvá Šlachta do doby vyhlášení výběrového právě na místo náměstka pro pátrání. 

Robert Šlachta a Celní správa (fotokoláž) - Foto: Filip Jandourek, Ondřej Vaňura

Autor:  Jana Čermáková,  mkp

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace