Zprávy → Politika a společnost29. června  2013 v 06:10  

Babiš sliboval, že se novinářům z Mafry nebude plést do práce. Vydrželo mu to pár hodin

Andrej Babiš ve Dvaceti minutách Radiožurnálu tvrdil, že se novinářům, které zaměstnává, do práce plést nebude - Foto: Šárka Ševčíková

Andrej Babiš ve Dvaceti minutách Radiožurnálu tvrdil, že se novinářům, které zaměstnává, do práce plést nebudeFoto: Šárka Ševčíková

Miliardář Andrej Babiš, který před pár dny koupil vydavatelství Mafra, ve čtvrtečních Dvaceti minutách Radiožurnálu slíbil, že nebude v žádném případě zasahovat novinářům do řemesla. Ale už v pátek ráno volal redaktorovi Lidových novin a chtěl vědět, proč v deníku chybí zmínka o tiskové konferenci jeho politického projektu ANO 2011.

„Nikdy nebudu žádné novináře ovlivňovat. Ať si píšou, co chtějí. A když píšou o mně, ať se mě zeptají a ať mám možnost se vyjádřit,“ řekl Babiš v pořadu Českého rozhlasu Dvacet minut Radiožurnálu. 

Ale už v pátek ráno, tedy jen o pár hodin později, Andrej Babiš volal redaktorovi Lidových novin a chtěl vědět, proč v deníku chybí zmínka o tiskové konferenci jeho politického projektu ANO 2011.  

 

Záznam telefonátu nového majitele vydavatelství Mafra Andreje Babiše redaktorovi Lidových novin

Vložit na svůj web

Mafra vydává kromě Lidových novin, také MF Dnes a provozuje servery Lidovky.cz nebo iDnes.cz. Podle některých mediálních odborníků Babiš Mafru koupil, aby měl právě jako předseda politického hnutí ANO 2011 větší politický vliv, a to i kvůli volbám do Poslanecké sněmovny, které se plánují na příští rok. 

Celý incident začal podle serveru Lidovky.cz vznikat právě po Babišově prohlášení ve Dvaceti minutách Radiožurnálu: 

„Já nevím, co bude v Mafře. Dneska jsem měl tiskovku, na kterou nepřišla ani Mladá fronta, ani Lidovky, ani iDnes, a když jsme tam volali, tak řekli, že mě budou ignorovat. Ještě nikdy jsem nekoupil firmu, která mě ignorovala. Poslali akorát fotografa." 

Čtěte také: Andrej Babiš: Divím se, že lidé nemají radost z toho, že je Mafra v českých rukou

Redaktor Lidových novin ale na tiskové konferenci byl a s Babišem mluvil. Podnikatel dokonce pochválil šéfredaktora Lidových novin Dalibora Balšínka za sloupek, který čtenáře ujistil, že redakce nebude nic měnit na své editoriální politice. 

Doufám, že kluci vědí, co dělají 

Babiš se po telefonu chtěl od redaktora Lidových novin dozvědět, proč se v novinách o zmiňované konferenci jeho politického projektu nepíše. Novinář se zdráhal odpovídat, Babiš na něj ale tlačil. 

Redaktor Lidových novin po jeho naléhání řekl, že pokyn nepsat o tiskové konferenci Babišova hnutí ANO 2011 dostal od vedoucího domácího zpravodajství LN Vladimíra Křivky. 

Rozhovor, který trval více než tři minuty, pak Babiš zakončil tímto vzkazem: „Doufám, že kluci vědí, co dělají. Asi nevědí, s kým mají tu čest.“ 

Podle serveru Lidovky.cz poté Babiš přijel do redakce novin a několikrát se omluvil, byl prý „vytočený“. Zároveň redakci navrhl uzavření etického kodexu, který by jasně vymezil vztah mezi majitelem a novinami. 

Autor:  Alžběta Havlová  (aha), David Bernardy
Pořad: Víkendový Ranní Radiožurnál  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: sobota–neděle 05:00  |  Délka pořadu: 4 hodiny  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace