Zprávy → Politika a společnost15. října  2016 v 12:55  

Babiš: Sobotka je premiér díky mně a teď dělá podrazy. Věřil jsem mu jako naivní blbeček

Andrej Babiš připouští, že může být premiérem - Foto: Martin Svozílek

Andrej Babiš připouští, že může být premiéremFoto: Martin Svozílek

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) připustil možnost, že by po sněmovních volbách stanul v čele vlády. V Česku mu chybí většinový systém, ve kterém vítěz voleb „bere vše“.

„Za určitých podmínek mohu být premiérem, pokud si to lidé budou přát,“ řekl Andrej Babiš v rozhovoru v sobotním vydání deníku Právo. Podle něj nemají jeho koaliční partneři ČSSD ani KDU-ČSL zájem na vyrovnaném rozpočtu, o který by se jako premiér chtěl postarat. 

Podle ministra financí je potíž Česka také v absenci většinového systému, který by byl podobný britskému nebo americkému a ve kterém vítěz „bere vše“. „Lidé to chtějí už dnes, bylo to vidět i na krajských volbách,“ odkázal na výsledek svého hnutí ANO. To v letošních krajských volbách zvítězilo v devíti krajích a stalo se tak jejich nejúspěšnější stranou. 

Čtěte také: 'Český Trump a Berlusconi' Babiš má podle zahraničního tisku našlápnuto do premiérského křesla

Navzdory tomu nebude hnutí v některých krajích členem nových koalic. Například v Pardubickém a Královéhradeckém kraji se více stran dohodlo na krajské vládě bez účasti ANO. 

Babiš pro deník přiznal, že neúčast hnutí v krajských koalicích může ANO pomoct ve sněmovních volbách v příštím roce. „Doufám, že si lidé uvědomí, že to, co se stalo v Královéhradeckém a Pardubickém kraji, nebylo korektní. Aspoň tak lidé uvidí, že pokud nám příští rok nedají dostatek hlasů, tak to ve sněmovně skončí jako v Hradci Králové,“ prohlásil. 

Babiš dále uvedl, že to byl právě on, kdo rozhodl, že Sobotka stane v čele vlády po volbách v roce 2013. "Kdybych byl politik, tak bych si pozval Haška a řekl mu: 'Vy byste klidně mohl být premiér. Co mi za to nabídnete?' Pak bych pozval Sobotku a zeptal se ho na totéž a pak bych se rozhodl," řekl Babiš. Poté prohlásil, že právě on měl tím pádem rozhodující slovo, že se Sobotka stal premiérem. 

"Ani jsem nepřemýšlel o tom, že by to mohlo být jinak. Sobotka mi také mohl být zavázaný, místo toho dělá podrazy. A to jsem jako naivní blbeček věřil, že společně dáme zemi dohromady," dodal Babiš. 

Redakce Českého rozhlasu reakci premiéra Bohuslava Sobotky momentálně zjišťuje. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace