Zprávy → Politika a společnost11. října  2016 v 20:14  

Babiš zničil koaliční potenciál strany, proto ANO nebude vládnout v krajích, tvrdí Bělobrádek

Pavel Bělobrádek - Foto: Jana Trpišovská

Pavel BělobrádekFoto: Jana Trpišovská

Ke vzniku krajských koalic bez účasti vítězného hnutí ANO mohli přispět výroky jeho předsedy Andreje Babiše, myslí si předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Ten se také ohradil proti výroku prezidenta Miloše Zemana o zradě na voličích.

Bělobrádek tvrdí, že Babiš před volbami ostatní strany urážel a označoval je za zloděje. „Naši členové z krajů jsou velmi rozhořčeni, protože to vypadá, jako by všechny politické strany tradiční jenom kradly a loupily a byly neschopné hospodařit, přitom to není pravda. To se samozřejmě mnohých politiků velmi dotklo. Já myslím, že i tohle mohlo hrát určitou roli při tom vyjednávání,“ řekl Bělobrádek. 

Za KDU-ČSL podle něj často kandidovali lidé, kteří v minulosti bojovali proti nehospodárnosti krajů. Oproti ANO, které mělo podle předsedy lidovců mít na kandidátkách lidi, kteří s dřívějšími krajskými reprezentacemi v době jejich neprůhledného hospodaření spolupracovali. 

Čtěte také: Zrada voličů a bizarní spojení s cílem vyšachovat vítěze, komentuje Zeman vznikající koalice bez ANO

Bělobrádkovi se také nelíbí Zemanovo nařčení o zradě na voličích. Vznik koalic bez vítězné strany z voleb podle něj do politiky patří. Lidovcům se to mělo stát v komunálních volbách. 

Bělobrádek: Babiš je jako Paroubek v roce 2010 

Babišovo vystupování označil Bělobrádek za syndrom bývalého předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. Ten sice v roce 2010 vyhrál volby, vládu ale sestavila ODS s TOP 09 a Věcmi veřejnými. „Brečet, že sice teď jsem vyhrál volby, ale předtím jsem absolutně zničil svůj koaliční potenciál tím, že jsem všechny pozurážel, o všech jsem řekl, že jsou zloději, přestože to jsou lidé čestní, pracovití, charakterní, a naopak proti korupci léta bojovali,“ řekl o Babišově rétorice Bělobrádek. 

Lidovci nikdy předem neslíbili, s kým budou o podobě krajských koalic vyjednávat, tvrdí Bělobrádek. „Pokud někdo křepčí na stole a slaví, zatímco druzí jednají, tak to asi je problém někoho jiného,“ komentoval. 

Lidovci jsou součástí koalic v Pardubické, Královéhradeckém a Plzeňském kraji. Tedy v krajích, kde ANO vyhrálo, ale vládnout nebude. Naopak KDU-ČSL nebude ve vládě Olomouckého kraje, kde se domluvilo ANO s ČSSD a ODS. 

Autor:   ČTK

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace