Zprávy → Politika a společnost10. října  2016 v 09:55  

Bojují o koryta, která za poslední roky získali. Ve sněmovně i krajích, hodnotí povolební vyjednávání Babiš

Ministr financí, vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš měl z výsledků voleb nepochybně radost - Foto: Martin Svozílek

Ministr financí, vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš měl z výsledků voleb nepochybně radostFoto: Martin Svozílek

Bojují o svá koryta, je to stejné ve sněmovně i krajích. Tak hodnotil ministr financí Andrej Babiš povolební vyjednávání o krajských vládách. Jeho hnutí ANO zvítězilo v devíti ze třinácti krajů, ve kterých se volilo. V Královéhradeckém získalo v zastupitelstvu 13 křesel, druhá ČSSD jich má šest. Přesto se už v kraji rýsuje koalice „všichni proti ANO“. Uzavřelo ji celkem pět pravicových a levicových stran.

Andrej Babiš se podobného postupu jako v Královéhradeckém kraji jinde neobává, jeho hnutí s tím prý počítalo. Politici tradičních stran se podle něj znají dlouho a zástupci hnutí ANO se mezi ně dostávají poprvé. 

 

Bojují o koryta, která za poslední roky získali. Je to stejné ve sněmovně i krajích, hodnotí povolební vyjednávání šéf ANO Andrej Babiš

Vložit na svůj web

„Očekávali jsme to, oni se znají dlouho,“ říká Andrej Babiš. „Bojují o svá koryta, která si tady za poslední léta vybojovali. Je to stejné ve sněmovně, je to stejné v krajích,“ míní. 

Zástupci ANO by i tak podle něj mohli získat posty hejtmanů ve čtyřech krajích.  

„Vycházím z toho, co už proběhlo. Myslím, že Moravskoslezský a Olomoucký kraj, možná Karlovy Vary,“ vyjmenovává někeré z nich Babiš. „Necháme se překvapit, jak to dopadne,“ dodává ministr financí. 

Předseda hnutí ANO také ve vysílání Českého rozhlasu Radiožurnálu poznamenal, že kraje nemají pro lidi zásadní přínos. „Kraje vznikly a nemyslím si, že jsou ve prospěch lidí v jejich každodenním životě. Ale jsou tady,“ konstatuje Babiš. 

Krajské volby byly podle něj hlavně o silných osobnostech. „Vyhrál pan Čunek, pan Půta, paní Drábová s panem Rakušanem a pan Zimola,“ podotýká předseda hnutí ANO. 

Volby 2016 

V pátek a sobotu volili lidé krajské zastupitele a v prvním kole hlasovali také o jedné třetině Senátu. ANO ovládlo 9 ze 13 krajů, ve kterých se volilo. Komentátoři ale nemluví o modré tsunami, jak by se na první pohled zdálo, protože vyjednávání o krajských koalicích budou pro hnutí náročná. 

Čtěte také: Co vám uniklo z voleb: předtančený Harapes, debakl Mynáře s Nejedlým a modré Česko

Voliči v krajských volbách také měli díky preferenčním hlasům možnost pomoci oblíbeným nebo známým kandidátům. Nejvíce jich v letošních krajských volbách získal lídr KDU-ČSL ve Zlínském kraji Jiří Čunek, a to 14 468. Druhý byl se 14 269 hlasy Stanislav Juránek z jihomoravské KDU-ČSL. 

Čtěte také: Pospíšila voliči ‚vykroužkovali‘ z posledního na 1. místo. Podívejte se, komu preferenčníhlasy pomohly a koho vyřadily

Na třetím místě skončila šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, která ve Středočeském kraji kandidovala do zastupitelstva za hnutí Starostové a nezávislí. Voliči jí udělili 11 592 preferenčních hlasů. Současný hejtman Jiří Zimola z jihočeské ČSSD získal jako čtvrtý v pořadí 9660 těchto hlasů. 

Lídr kandidátky STAN ve Středočeském kraji Vít Rakušan získal v pořadí preferenčních hlasů šesté místo. Lídr Starostů pro Liberecký kraj a současný hejtman Martin Půta pak sedmé. 

Vítězové voleb do krajských zastupitelstev - historický přehled (2000-2016) - Foto:  ČTK

Autor:  Anna Kottová, Mikuláš Klang,  ČRo

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace